• Aktualności

     • Jasełka 2021
      • Jasełka 2021

      • Uczniowie klasy I i III a z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowali występ artystyczny. Najważniejsze fakty dotyczące narodzin Bożej Dzieciny połączone z pięknymi pastorałkami i tradycyjnymi kolędami to główny wątek tegorocznych jasełek. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i nagranie projektu. Proszę także o przyjęcie życzeń zdrowia i wszelkiego dobra na czas Świąt Bożego Narodzenia, a w nowym 2022 roku samych pięknych chwil. W imieniu naszych artystów oraz własnym zapraszam wszystkich do obejrzenia występu pt. ,,Cud betlejemskiej nocy”.

       Małgorzata Wieczerzak

        

       Poniżej link do filmu:

       https://www.youtube.com/watch?v=r_e5bl7hSDs&t=29s

     • Wizyta Świętego Mikołaja
      • Wizyta Świętego Mikołaja

      • Zgodnie z tradycją 6 grudnia do naszej szkoły przybył św. Mikołaj. Entuzjastycznie witany zarówno przez przedszkolaków, uczniów i dorosłych. Szacowny Gość wysłuchał pięknych prezentacji, a następnie wręczył wszystkim upominki. Ten dzień długo będzie pamiętany.

     • Akcja "Hazard-nie daj się wciągnąć"
      • Akcja "Hazard-nie daj się wciągnąć"

      • 3 grudnia najstarsze klasy uczestniczyły w spotkaniu w ramach akcji pt. "Hazard-nie daj się wciągnąć". Wysłuchali prezentacji przedstawionej w ramach działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Była to pouczające i ważna prelekcja, poruszająca aktualne zagrożenia, o których należy wiedzieć.

     • Przedstawienie pt. Jesienne wędrowanie
      • Przedstawienie pt. Jesienne wędrowanie

      • Uczniowie klasy III a przygotowali część artystyczną poświęconą pięknej i bogatej jesieni. Przedstawienie wystawili 25 listopada, na zakończenie przyrodniczej jesieni dla oddziału 0 i klas I-IV. Koledzy i koleżanki z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego z zaciekawieniem obejrzeli widowisko. Występ oprócz wysokich walorów scenicznych posiadał przekaz o pięknie polskiej jesieni, jej bogactwie, a także  o wartościach zdrowotnych warzyw i owoców zbieranych jesienią z naszych pól i sadów.

     • Wyjazd do Straży Pożarnej
      • Wyjazd do Straży Pożarnej

      • Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w wyjeździe do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu.  Poznawali miejsce pracy strażaków, mogli podziwiać samochody i sprzęty gaśnicze. Widzieli nie tylko akcję przygotowania pracowników straży do akcji, ale również sami próbowali swoich sił podczas polewania wodą z węża strażackiego. Wyjazd był dla dzieci wielką atrakcją. Bardzo jesteśmy wdzięczni za możliwość pobytu w siedzibie straży.

     • Na leśnych ścieżkach
      • Na leśnych ścieżkach

      • W październiku uczniowie klasy II i IIIb wraz z wychowawcami wzięli udział w wyjeździe do Nadleśnictwa  Mielec. Dzieci poznawały gatunki zwierząt zamieszkujących pobliskie lasy, pospacerowały po leśnych ścieżkach, dowiadując się jakie gatunki drzew i krzewów rosną w mieleckich lasach. Na koniec upiekły smaczne kiełbaski. Dzieci świetnie się bawiły na leśnej polanie, pogoda dopisała, więc można było wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

     • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
      • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

      • Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
       Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego aktywnie włączyła się w obchody kolejnej rocznicy Święta Niepodległości.

       10 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Podczas uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej Ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy V pod kierunkiem pań Małgorzaty Tyniec i Lucyny Maziarz.

     • Recykling daje owoce 2021
      • Recykling daje owoce 2021

      • W Szkole Podstawowej w Tuszowie Narodowym odbyła się kolejna już edycja ogólnopolskiej akcji ekologicznej pt. Recykling daje owoce. We wrześniu 2021 społeczność  szkoły została poinformowana o planowanej zbiórce baterii,  drobnego sprzętu elektronicznego  i sprzętu  AGD. Ogólnopolską akcję w skali kraju zapoczątkował i kontynuuje ekolog Dominik Dobrowolski przy współpracy z ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. (ERP) .Uczniowie wraz z rodzicami aktywnie i chętnie  uczestniczyli  w zbiórce elektrośmieci dla dobra naszej planety i dla własnego zdrowia. Dlaczego?

       W finałowym dniu zbiórki, który wypadł w tym roku  27 X 2021 za przyniesione baterie i elektrośmieci uczniowie otrzymali symboliczne owoce. Łącznie zebrano 38 kg baterii oraz 56 kg drobnego sprzętu. Tyle śmieci mniej będzie na Ziemi. Brawo młodzi ekolodzy!

      • Edukacja finansowa z fundacją Mbanku

      • W roku szkolnym 2021/22 uczniowie klas III ze SP w Tuszowie Narodowym, Maliniu i Czajkowej uczestniczą  w dodatkowych zajęciach z edukacji finansowej w ramach projektu Mali finansiści ludźmi sukcesu w przyszłości. Grantobiorcą projektu  sfinansowanego  przez fundację Mbanku jest Stowarzyszenie Oświatowo-Wychowawcze  Ojcowizna w Tuszowie Narodowym. Liderem działań projektowych jest SP w Tuszowie Narodowym.  Zajęcia realizowane w formie warsztatowo-zabawowej wyposażą uczniów w podstawowe pojęcia i umiejętności związane z oszczędzaniem, gospodarowaniem pieniędzmi, walutą, budżetem itp. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w 2 konkursach; plastycznym i matematycznym o tematyce oszczędnego gospodarowania budżetem i rozsądnego wydawania pieniędzy.

      • Lekcja w bibliotece

      • W październiku uczniowie klasy III byli na zajęciach  w Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym. Podczas  pobytu poznali  serię książek dla dzieci  o wydarzeniach historycznych, zwłaszcza dotyczących II wojny światowej. Wysłuchane fragmenty książki pt. Zaklęcie na w... zaciekawiły trzecioklasistów życiem rówieśników w czasie wojny i co niektórzy  wypożyczyli tę tematykę na jesienne wieczory. Inni wybrali coś do poczytania z kręgu swoich zainteresowań.

      • Pasowanie na ucznia

      • 12 października 2021r  w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. W obecności  dyrekcji, rodziców, uczniów klas młodszych i ich  wychowawców pierwszoklasiści wystąpili z częścią artystyczną.  Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i talenty pod kierunkiem wychowawczyni p. Renaty Kotuli i nauczyciela współorganizującego p. Katarzyny Muchy. Następnie, po  złożeniu ślubowania, 26 pierwszaków zostało uroczyście pasowanych na ucznia przez p. dyrektor Małgorzatę Wieczerzak. Pan dyrektor Stanisław Pelic wręczył dzieciom pamiątkowe dyplomy, a przewodnicząca Rady Rodziców p. Katarzyna Winiarz wraz z przedstawicielem trójki klasowej p. Mirellą Wieczerzak piękne upominki. Pierwszoklasiści otrzymali również drobne prezenty od swoich starszych kolegów z klas II i III.  Ostatnimi punktami uroczystości było zasadzenie drzewka w ogrodzie szkolnym oraz poczęstunek przygotowany dla dzieci przez rodziców.

      • Spotkanie uczniów z policjantkami

      • We wrześniu odbyło się spotkanie uczniów z policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Prelekcje były wygłaszane w dwóch grupach wiekowych, kl. I-III – „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” oraz kl. IV – VIII, które oprócz zagadnień dotyczących bezpiecznego poruszania się zostały zapoznane z informacjami dotyczącymi odpowiedzialności karnej nieletnich.

       Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas młodszych poznają zasady bezpiecznego zachowania podczas drogi do szkoły i do domu, jak również w czasie wolnym od zajęć edukacyjnych. Zaproszone panie policjantki przekazały dzieciom informacje dotyczące zasad przechodzenia przez ulicę, numerów alarmowych, zwróciły szczególną uwagę na zawieranie znajomości z osobami nieznajomymi, jak również zachowania ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. W czasie spotkania z młodzieżą klas starszych policjantki poruszyły temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników oraz zasad zachowania się, które obowiązują w szkole i poza nią. Poruszono również temat cyberprzemocy oraz skutków niewłaściwego korzystania z Internetu.  Uczniowie dowiedzieli się, kiedy ponoszą odpowiedzialność prawną za niewłaściwe korzystanie z najnowszych technik informacyjnych oraz zachowań noszących miano demoralizujących.

      • Dzień Chłopaka

      • W naszej szkole pamiętamy o wszystkich panach bez względu na wiek, a szczególnie w dniu ich święta. Z tej okazji 30 września samorząd szkolny zorganizował Dzień muszki i krawata. Chłopcy pięknie prezentowali się z tym eleganckim dodatkiem do garderoby. Były wersje na poważnie, uroczyście a także na wesoło. Gratulacjom i życzeniom nie było końca.

      • Muzyczny akcent tuszowski

      • W Mielcu, przy Górze Cyranowskiej, u wejścia do Parku Leśnego powstaje Pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. W sobotę 28 sierpnia odbył się tam Bieg Tropem Wilczym oraz koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego. Solista zespołu Contra Mundum przygotował muzyczny program „Podróż przez historię Polski 1939-1989”. W koncercie wybrzmiał również akcent tuszowski, ponieważ u boku artysty wystąpiło dwoje uczniów naszej szkoły: Julia Świątek z klasy IV i Antoni Maziarz z klasy III. Wspólnie z artystą wykonali oni utwór „Już dopala się ogień biwaku”. Uczniów przygotowała nauczycielka muzyki Lucyna Maziarz. Artystom gratulujemy. Chętnych zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Stowarzyszenia „Prawda i pamięć”, które jest pomysłodawcą i organizatorem budowy pomnika upamiętniającego polskie antykomunistyczne podziemie. Odsłonięcie całości pomnika nastąpi  1 marca 2022r.

       https://prawdaipamiec.pl

      • Spotkania z rodzicami przedszkolaków

      • Grupa 1 (3 latki) - 15.09 (środa) godz. 16:00

       Grupa 2 (4 latki) - 13.09 (poniedziałek) godz. 16:00

       Grupa 3 (5 latki) - 16.09 (czwartek) godz. 16:00

       Grupa 4 (6 latki) - 15.09 (środa) godz. 16:00

      • Narodowe czytanie

      • Najstarsi uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie” organizowanej już dziesiąty raz pod patronatem prezydenta RP. Wydarzenie miało miejsce na szkolnym dziedzińcu 9 września. Spotkanie wzbogaciły swoją obecnością i prezentacją fragmentów książki panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym  na czele z dyrektorką - Patrycją Krempą.

       Dyrektorka szkoły Małgorzata Wieczerzak wprowadziła do tej lekcji literatury, nawiązując do tradycji czytelniczych oraz przedstawiając rys biograficzny Gabrieli Zapolskiej.

       Uczennice klasy VIII brawurowo zaprezentowały wybrane fragmenty, dodając elementy inscenizacji. Przygotowywały się pod okiem polonistki pani Barbary Ćwięki – Występek. Nasze spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

       „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.”

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      • 1 września społeczność  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2021/2022 w reżimie sanitarnym. Na początku odbyła się tradycyjnie Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym. Następnie klasy młodsze spotkały się z wychowawcami, a uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami wspominali wrzesień 1939 roku, oddając hołd walczącym za naszą wolność. Nie zabrakło także radosnych akcentów i nadziei na szczęśliwy rok i naukę stacjonarną. Pani dyrektor serdecznie powitała wszystkich uczniów, zachęcając do wytężonej pracy, nie zniechęcania się porażkami i budowania swoich osobowości na miarę możliwości.