• Aktualności

     • Nasz udział w finale w Rzeszowie
      • Nasz udział w finale w Rzeszowie

      • Licznie reprezentowaliśmy naszą szkołę w Finale Podkarpackiego Konkursu Literatura i dzieci .Finał odbywał się w Rzeszowie w dniach 13 i 14 XII 2022.Po otrzymaniu nominacji w regionie uczniowie Marcelina Bieniek, Mateusz Maksoń (klasa I) ,Marcelina Skórska (kl. II) oraz Blanka Czerkies (kl. V) wystąpili na scenie WDK w Rzeszowie. prezentując poezję z kręgu tematycznego Te, co skaczą i fruwają. Na rzeszowskiej scenie wszyscy mali artyści zaprezentowali się doskonale, ale szczęście uśmiechnęło się najmocniej do Marceliny. Uczennica klasy II zdobyła wyróżnienie w tymże konkursie w kategorii-recytacja. Uczniów do konkursu przygotowały panie: Małgorzata Wieczerzak, Renata Kotula i  Grażyna Zalewska-Vizauer.Dzieci podczas pobytu w WDK w Rzeszowie uczestniczyły w emocjonujących warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę teatru Maska. Wyjazd uczniów z klasy I i II odbył się dzięki życzliwości i bardzo dużej pomocy Rodziców Mateusza z klasy I- państwa Adama i Renaty Maksoń, za co z całego serca dziękujemy. Przy okazji wyjazdu tata Mateusza zawiózł do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie zebrane przez szkołę  dary w ramach  akcji Polakom na Ukrainie.

     • Nasze "Przygody z paragrafem"
      • Nasze "Przygody z paragrafem"

      • Dnia 6.12.2022 grupa uczniów  naszej szkoły pojechała do Warszawy, aby wziąć udział w projekcie „Przygody z Paragrafem”. Cykl zajęć odbył się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości.

       W ramach projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach ph. „Przygoda z kryminalistyką”, które obejmowały spotkanie z przedstawicielami Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Młodzież  miała okazję zobaczyć, jak wyglądają oględziny miejsca przestępstwa i spróbować samodzielnie rozwiązać zagadkę kryminalistyczną. Druga część spotkania dotyczyła tworzenia portretów pamięciowych. Zajęcia odbyły się w atmosferze współpracy i będą długo wspominane przez wszystkich uczestników warsztatów.

       Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie budynku Sejmu RP. W trakcie pobytu w tym ważnym miejscu uczniowie mogli zaspokoić ciekawość dotyczącą pracy parlamentarzystów oraz zdobyć wiele informacji o  tym, czym się na co dzień zajmują.  Koordynatorem projektu w szkole była Małgorzata Tyniec. Wyjazd był możliwy dzięki rodzicom uczniów i sponsorowi, którym był pan Jan Tarapata. Dziękujemy.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia
      • Światowy Dzień Pluszowego Misia

      • 25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji:  każdy przedszkolak przyszedł ze swoim „milutkim przyjacielem”, poznaliśmy historię pluszowego misia,  odbyły się  także zabawy ruchowe, konkursy, zgadywanki, misiowe tańce oraz śpiewnie piosenek. Ten dzień pełen był uśmiechu, radości i wspólnej zabawy.

     • Wizyta Świętego Mikołaja
      • Wizyta Świętego Mikołaja

      • Wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Św. Mikołaj nie zawiódł naszych przedszkolaków i  nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola i obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Każda grupa w ramach podziękowania wyrecytowała dla Mikołaja wierszyk i zaśpiewała piosenkę. Był to dzień pełen wrażeń i radości dla przedszkolaków. Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy za rok !

     • Spotkanie ze strażakami i ratownikiem medycznym
      • Spotkanie ze strażakami i ratownikiem medycznym

      • 1 grudnia 2022 uczniowie z kl. I-III wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grochowem I w składzie: p. Marek Ciemięga, p. Piotr Hejnas, p. Mateusz Tomecki, p. Mateusz Piechota i p. Kamil Rado. Uczniowie poznali pracę i wyposażenie strażaków oraz dowiedzieli się, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały specjalne ubranie strażackie, obuwie z metalową podeszwą, rękawice i kominiarki, hełmy, sprzęt ochrony dróg oddechowych i  sygnalizator bezruchu. Uczniowie oglądali, jak prawidłowo przenoszona jest na noszach poszkodowana osoba. Pokazy połączone były z ćwiczeniami praktycznymi; uczniowie wzywali pomoc,  badali puls, sprawdzali oddech i robili uciski klatki piersiowej.

       Dzień wcześniej 30 listopada 2022 uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym – panem Bogusławem Chudym, podczas którego poznawali tajniki  tego zawodu. Podczas zajęć dzieci miały możliwość dowiedzieć się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy i w jaki sposób wezwać karetkę pogotowia. Ratownik uczył również, jak prawidłowo zabandażować rękę lub głowę, a także przy pomocy fantoma prezentował prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

     • Wyjazd do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie
      • Wyjazd do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie

      • Dnia 2.12.2022 r. uczniowie klas V, VI i VII odwiedzili Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.  Uczestnicy mieli okazję podziwiać tysiące wyjątkowych eksponatów oraz poznać od podstaw proces ich powstawania. Ogromną przyjemność sprawiło uczniom własnoręczne przyozdabianie bombek. Organizatorami wyjazdu były Małgorzata Forczek i Małgorzata Tyniec.

     • Ferie z Ekonomią
      • Ferie z Ekonomią

      • Nasza szkoła znalazła się w gronie 50 placówek z całej Polski, biorących udział w tegorocznej edycji projektu edukacji ekonomicznej ,,Ferie z ekonomią’’, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

       Celem projektu jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie zadań NBP i roli pieniądza.  

       W tracie zajęć prowadzonych w ferie zimowe, uczestnicy zdobędą wiedzę, m.in. z zakresu ekonomii i finansów, przyswoją podstawowe pojęcia ekonomiczne, dowiedzą się jak funkcjonuje prawdziwe przedsiębiorstwo i na czym polega patriotyzm gospodarczy. Młodzież ma również szansę wykształcić u siebie zdolności negocjacyjne, nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz poznać zasady tworzenia modelu biznesowego firmy. Zajęciom edukacyjnym towarzyszą gry i zabawy ekonomiczne, spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą, wizyta w placówce banku oraz warsztaty dotyczące pieniądza prowadzone przez pracowników Oddziałów Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. To ciekawy i angażujący sposób na przyswojenie przez młodzież wiedzy w atrakcyjnej, praktycznej formie. Koordynatorem projektu w szkole jest Małgorzata Tyniec.

        

       ***

        

       Pomysłodawcą i organizatorem projektu „Ferie z ekonomią” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

     • Te, co skaczą i fruwają. Nasze sukcesy
      • Te, co skaczą i fruwają. Nasze sukcesy

      • 28 XI 2022 w SCK w Mielcu odbyły się eliminacje rejonowe konkursu Literatura i dzieci. Te, co skaczą i fruwają to temat tegorocznej edycji. Jury spośród 60 konkursowych prezentacji wierszy i piosenek w kategorii -klas I-III  przyznało 5 nagród w kategorii recytacji, w tym 3 nagrody uczniom naszej szkoły: Marlenie Bieniek kl. I, Mateuszowi Maksoń kl. I (opiekun pani Grażyna Zalewska-Vizauer), Marcelinie Skórskiej kl. II (opiekun pani Renata Kotula). W kategorii klas IV-VI spośród 59 prezentacji nominacje w kategorii recytacji przyznano 5 uczestnikom, w tym Blance Czerkies kl. V (opiekun pani Małgorzata Wieczerzak). Uczniowie nagrodzeni będą reprezentować nasz region podczas etapu wojewódzkiego w Rzeszowie, który odbędzie się w dniach 13,14 XII 2022. Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki.

     • Ogólnopolski konkurs "Do hymnu"
      • Ogólnopolski konkurs "Do hymnu"

      • W czwartek 24 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się występ uczniów w ramach Ogólnopolskiego konkursu „Do hymnu”. Uczniowie wspólnie w jednym głosie wykonali hymn narodowy i dwie pieśni hymniczne: „Rota” i „Marsz Pierwszej Brygady”. Występ uczniów przygotowany był pod kierunkiem nauczycieli  Lucyny Maziarz i Barbary Ćwięki.  Jest to  ważny projekt w zakresie edukacji patriotycznej, nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że efektywnie integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i zainteresowanie historią Polski. Zmagania konkursowe obserwowała i nagrywała komisja konkursowa, której przewodniczył prof. dr hab.  Grzegorz Oliwa -  pracownik Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

     • Warsztaty malowania bombek
      • Warsztaty malowania bombek

      • Dnia 23.11.2022 przedszkolaki oraz uczniowie klas I- IV wzięli udział w warsztatach malowania bombek, które odbyły się w naszej szkole.

       Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem własnoręcznie przyozdobili bombki, które już w niedługim czasie będą mogły zawisnąć na choinkach.

       Organizacją warsztatów zajęła się Katarzyna Szeliga. Klasy III i IV wzięły udział w warsztatach w ramach projektu „Serce i rozum”.

     • BohaterON
      • BohaterON

      • W listopadzie uczniowie klas VI i VIII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego.

       Uczniowie klasy VI i VIII zapoznali się z materiałami dotyczącymi Powstania Warszawskiego. Na kolejnym etapie realizacji projektu przybliżyli sobie sylwetki Powstańców oraz przygotowali dla nich wirtualne kartki z wyrazami wdzięczności. Koordynatorem akcji w szkole była Małgorzata Tyniec.

     • Hymn naszych 'najmłodszych'
      • Hymn naszych 'najmłodszych'

      • 10 listopada nasze przedszkolaki  przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji  "Niepodległa do Hymnu”. Wszystkie grupy przedszkolne zgromadziły się punktualnie o 11.11, aby wspólnie uczcić rocznicę odzyskanie niepodległości. Nasi mali patrioci ubrani na galowo z radością i wielkim zaangażowaniem odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

       Zapraszamy do oglądania :)

     • Obchody Święta Niepodległości
      • Obchody Święta Niepodległości

      • „Wolności nie można tylko posiadać.

       Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć…”– Jan Paweł II

       Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęły się 8 listopada spotkaniem z panią Kingą Hałacińską, dziennikarką, wnuczką autora słów „Pierwszej Brygady”, Andrzeja Hałacińskiego, pułkownika wojska polskiego, poległego w Katyniu. Poznaliśmy losy Polaków, którzy musieli przejść ciężką drogę do niepodległości przez nieludzką ziemię, gdzie wielu zostało na wieczny spoczynek. Pamięć o nich jest naszą powinnością. Rozpoczęciem spotkania było przekazanie ognia niepodległości przed pomnikiem Papieża przez współorganizatorów spotkania Jednostkę Strzelecką 2.0.93 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu. W uroczystości wzięli udział: Andrzej Zemmel – dowódca  jednostki strzeleckiej,  przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Orzeł Biały – Strzelec, Romuald Rzeszutek z grupy rekonstrukcji historycznej Wojciecha Lisa, Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy, Patrycja Bednarska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym, przy której działa Centrum Pamięci gen. Sikorskiego, uczniowie najstarszych klas z terenu gminy wraz z nauczycielami. Spotkanie uświetniły występy uczniów Julii Świątek i Antoniego Maziarza. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy„Legiony” oraz przeszliśmy pod pomnik generała Sikorskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i przekazały ogień do Centrum Pamięci.

       10 listopada w szkole została zaprezentowana inscenizacja poświęcona wydarzeniom sprzed 104 lat i wartości wolności. Klasa VI pod okiem Małgorzaty Tyniec w szczególny sposób pomogła zebranym wczuć się w atmosferę obchodów Święta Niepodległości. Zwieńczeniem było ślubowanie nowych członków pocztu sztandarowego, którzy będą godnie reprezentować szkołę w uroczystościach religijno-patriotycznych.

        

     • Dzień postaci z bajek
      • Dzień postaci z bajek

      • Dnia 7 listopada 2022z okazji Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z Tuszowa wyruszyły w podróż do krainy bajek. W tym dniu spotkały się z Babą Jagą, która wyczarowała dla dzieci wiele zagadek i zadań. Przedszkolaki m.in. rozpoznawały bajki po rekwizycie i po przeczytaniu fragmentu książki, układały puzzle. Mogły zmienić się w Kopciuszka, który oddzielał fasolę od ziaren zboża. Na zakończenie odbył się pokaz mody postaci z bajek. Nad całością czuwała Królewna Śnieżka, która wraz z panią dyrektor Małgorzatą Wieczerzak wręczyła nagrody za udział w konkursie plastycznym: „Moja ulubiona postać z bajki”. Ten wyjątkowy dzień sprawił dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać.

     • Tydzień zdrowego soku
      • Tydzień zdrowego soku

      • W ostatnim tygodniu października odbyła się szkolna akcja prozdrowotna, a zarazem ekologiczna pt. Tydzień zdrowego soku. W ramach akcji zorganizowano dzień jabłka, pomarańczy, cytryny, ulubionego owocu, ulubionego warzywa. W tym czasie uczniowie klas I-III poznawali wartości zdrowotne i smakowe ulubionych owoców i warzyw, które przynosili w danym dniu do szkoły. W klasach degustowali własnoręcznie wykonany w sokowirówce i wyciskarce sok z jabłek, buraków, marchewki, pomarańczy i cytryny. Podczas rozmów o wartościach domowego soku pojawił się również aspekt ekonomiczny, związany z oszczędnością, bowiem uczniowie przeliczali cenę owoców i ilość otrzymanego z nich soku, porównując z ceną 1 litra soku kupionego w sklepie. Akcja zakończyła się zgodnym wnioskiem klas, że sok domowy jest bardzo smaczny, tańszy od kupionego i oczywiście bardzo zdrowy.

     • Gminny Konkurs Recytatorski „Śladami Marii Konopnickiej”
      • Gminny Konkurs Recytatorski „Śladami Marii Konopnickiej”

      • W związku  ustanowionym przez Sejm rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej , w piątek 28 października w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Tuszowie Narodowym odbył się Gminny Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości słynnej poetki ph. „Śladami Marii Konopnickiej”. Organizacją konkursu zajęły  się: Lucyna Maziarz, Cynthia Krzysztoforska i Katarzyna Szeliga. Zgodnie z regulaminem uczniowie klas I-III prezentowali utwory poetyckie w następujących kategoriach: klasy pierwsze, klasy drugie i klasy trzecie. W konkursie wzięło udział 22 uczestników ze szkół z terenu gminy Tuszów Narodowy. Konkurs rozpoczęli główni bohaterowie baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” – Koszałek Opałek i sierotka Marysia, którzy przybliżyli postać Marii Konopnickiej. Po tej dawce informacji rozpoczęły się zmagania konkursowe. Jury w składzie: pani Karolina Dulik – polonistka i pracownica Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym i pani Magdalena Maziarz – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

       Kategoria klas I

       Nagroda
        Marlena Bieniek  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym
       opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Wyróżnienia:
       Mateusz Maksoń z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Nikola Rączka  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Amelia Kołek z Zespołu Szkół w Jaślanach
       opiekun: Maria Dedo

        Kategoria klas II

       Nagroda
       Dorota Guła z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Tuszowie Narodowym opiekun: Renata Kotula

       Wyróżnienia
       Zuzanna Sikora z Zespołu Szkół w Maliniu
       opiekun: Anna Jachowicz

       Zuzanna Trela  z Zespołu Szkół w Jaślanach
       opiekun: Jadwiga Kopacz

       Marcelina Skórska  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Tuszowie Narodowym
       opiekun: Renata Kotula

        

       Kategoria klas III

       Nagroda
       Maja Łanucha z Zespołu Szkół w Maliniu
       opiekun: Maria Jamróz

       Wyróżnienia
       Wiktoria Borajska  ze Szkoły Podstawowej w Czajkowej
       opiekun: Elżbieta Konefał

       Oliwia Chruściel  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym
       opiekun: Lucyna Maziarz

       Julia Pszczoła ze Szkoły Podstawowej w Borkach Nizińskich
       opiekun: Elżbieta Cygan

        

       Spośród wszystkich uczestników konkursu ostała rozlosowana nagroda specjalna Koszałka Opałka. Nagrodę tę otrzymała Dorotka Guła z klasy II z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie oraz nauczycielom za przygotowanie. Sponsorem nagród była firma „Dobry Stolarz” z terenu gminy Tuszów Narodowy.

     • Ślubowali uroczyście
      • Ślubowali uroczyście

      • 13 X 2022 pierwszoklasiści zaprezentowali swoje dotychczasowe umiejętności edukacyjne i sceniczne  przed  zaproszonymi gośćmi, dyrekcją, nauczycielami, uczniami klasy II i III i rodzicami. Prezentacja odbyła się na okoliczność pasowania na ucznia. Wśród zaproszonych gości na uroczystości była pani Magdalena Różycka reprezentująca Nadleśnictwo Mielec oraz pani prezes GS Tuszów Narodowy. Uczniowie klasy I ślubowali uroczyście pracować i zachowywać się najlepiej, jak potrafią. Złożyli obietnicę szacunku drugiego człowieka, tradycji i przyrody. Po wyjątkowo ciekawej  prezentacji i złożonym ślubowaniu, pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na prawdziwego ucznia SP w Tuszowie Narodowym. Prezenty od zaproszonych gości, rodziców i kolegów z klasy II i III dopełniły radością ten wyjątkowy dzień. Ostatnim punktem uroczystości było tradycyjne posadzenie sadzonek na placu szkolnym. Pod fachowym okiem leśnika - pani Magdaleny Różyckiej dzieci i rodzice wsadzili sosnę syberyjską oraz sadzonkę dęba, którą podarowało nadleśnictwo.

     • Warsztaty rytmiczne
      • Warsztaty rytmiczne

      • 7 października 2022 r.  w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie. Odwiedził nas wybitny gwinejski muzyk i artysta Gaspard Conde ze swoim towarzyszem Lwem Bartkiem. Poprowadził on dla uczniów bardzo ciekawe warsztaty bębniarskie i opowiedział o kontynencie z którego pochodzi – Afryce. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, próbowały gry na bębnach afrykańskich typu djembe i dun dun. Uczniowie chętnie śpiewali i tańczyli razem z Gaspardem. To był wspaniale spędzony czas.