W naszej szkole rozpoczęliśmy realizację programu ProLog czyli wykorzystywanie klocków do nauki przyrody, matematyki informatyki. Uczniowie zapoznali się z plakatem dotyczącym nowego wyzwania w szkole.
Z jabłkiem w roli głównej
Trzecioklasiści wystąpili dla klasy I i II z przedstawieniem pt. Owocowy, kolorowy listopad. Występ obejrzała pani dyrektor, przedstawiciel rodziców-mama Marleny Bieniek, nauczyciele klasy I i II, gościnnie klasa VII. W tym dniu uczniowie klas I-III ubrani byli na kolorowo, przebierając się za ulubiony owoc lub warzywo. Zamysłem wydarzenia prozdrowotnego była promocja spożywania owoców na surowo, ale szczególne miejsce w występie poświęcono jabłku. Dzieci z klasy III przekazały kilka ciekawostek o historii i geografii jabłka. Uczestnicy po uważnym wysłuchaniu odpowiadały na pytania ,dostając w nagrodę jabłkowego chipsa. Dla klasy I i II trzecioklasiści przygotowali zagadki o owocach i warzywach, które były doskonałą zabawą dla uczestników wydarzenia. Występ zakończył się wspólną zabawą taneczną do piosenki pt. Owoce. Miłą atrakcją podsumowującą Owocowy, kolorowy listopad były szarlotki upieczone przez rodziców dla każdej klasy.
4
Uczestniczymy w ogólnopolskim projekcie Planeta Energii
Klasa III uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Planeta Energii. Konkursowe zadanie projektowe polegało na realizacji wybranych zajęć ekologiczno-przyrodniczych. Uczniowie zrealizowali temat Nasz EkoBohater - jeż. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych poznając bliżej warunki życia, wymagania środowiskowe, tryb życia ssaka. Następnie działali w terenie, budując pod fachowym okiem pana leśniczego ekologiczny domek dla jeża. Zobaczcie efekty pracy ekologów z klasy III.
32
Warsztaty carvingu
14 XI chętni uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w warsztatach carvingu. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu. Tajniki tego rękodzieła poznawali uczniowie, pracując z panią Jolantą Grabiec z CARVING-ART. Dzieci swoją naturalną potrzebę tworzenia nowych rzeczy, pięknie zaprezentowali na warsztatach. Z wielką ciekawością i ochotą stworzyli zwierzątka i ludziki z owoców i warzyw. Pięknie wykonane dzieła. Prawda?
4
Konkurs "Ozdoby świąteczne pachnące naturą"
Jesienny plener malarski
W czasie złotej jesieni uczniowie klasy II i III uczestniczyli w jesiennym plenerze malarskim na terenie leśnictwa Szydłowiec. Plener udało się zorganizować, dzięki współpracy szkoły z Nadleśnictwem Mielec. Uczniowie podczas pleneru uczestniczyli w jesiennym spacerze po lesie, który poprowadził pan Leszek Magda. Dziękujemy Pani Leszku. Najwięcej ekspresji twórczej wywołało malowanie stawów śródleśnych nieopodal Polany Niezłomnych w Szydłowcu. Malowanie w plenerze na sztalugach i na płótnie to jest to. Dziękujemy Pani Madziu:) Nie obyło się bez tradycyjnego ogniska, które zakończyło leśny wypad drugo i trzecioklasistów. Plener malarski przygotowała pani Magdalena Różycka z Nadleśnictwa Mielec.
4
„Duszki, skrzaty, krasnoludki…”.
Uczniowie naszej szkoły 14 listopada 2024 r. uczestniczyli w powiatowych eliminacjach Podkarpackiego Konkursu LITERATURA I DZIECI pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki…”.
W kategorii klas 1-3 wiersze recytowali: Marianna Guła z klasy 1 – opiekun mgr Patrycja Pieróg, Michał Wąsik z klasy 2 – opiekun mgr Lucyna Maziarz, Zofia Pieróg z klasy 3 – opiekun mgr Grażyna Zalewska, piosenkę o krasnoludkach śpiewała Julia Konefał z klasy 2 – opiekun Lucyna Maziarz.
W kategorii starszej udział wzięły: Dorota Guła z klasy IV (recytacja) – opiekun mgr Barbara Ćwięka i Marcelina Skórska również z klasy IV – opiekun mgr Lucyna Maziarz.
Miło nam poinformować, że wyróżnienie w recytacji otrzymał Michał Wąsik i będzie on reprezentował naszą szkołę w eliminacjach rejonowych tego konkursu w Tarnobrzegu 22 listopada. Życzymy mu sukcesu.
1
Na straganie
Uczniowie klasy II wraz z wychowawcami Lucyną Maziarz i Katarzyną Szeligą zaprezentowali inscenizację na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie” . W jesiennym klimacie widzowie klas młodszych mogli posłuchać informacji o autorze słynnych wierszy dla dzieci oraz obejrzeć ciekawą interpretację wiersza. Uczniowie zaśpiewali również wesołą piosenkę „Jarzynowa gimnastyka” podkreślając nie tylko wartość odżywczą warzyw ze straganu, ale również wartość ruchu dla zdrowia każdego - i dużego i małego. Piękna dekoracja przygotowana przez panią Cynthię Krzysztoforską, sprawiła, że przedstawienie zyskało profesjonalnego wyrazu.
Harmonogram zajęć projektu „Działania w celu poprawy jakości kształcenia uczniów 5 szkół podstawowych z terenu Gminy Tuszów Narodowy”
Przedstawiamy harmonogram zajęć dodatkowych projektu „Działania w celu poprawy jakości kształcenia uczniów 5 szkół podstawowych z terenu Gminy Tuszów Narodowy”
Szczegolowy_harmonogram_PAZDZIERNIK_TN.docx
Harmonogram_listopad_SP_w_Tuszowie_Narodowym.docx
ProLog w Tuszowie Narodowym
Szkoła Podstawowa w Tuszowie Narodowym została zakwalifikowana do ścisłej czołówki 11 szkół w województwie podkarpackim, w których będzie realizowany innowacyjny projekt edukacyjny ProLog.
W roku szkolnym 2024/25 w klasie VI na wybranych lekcjach przedmiotów ścisłych: informatyki, matematyki i geografii będą wdrażane elementy robotyki i programowania. Uczniowie będą pracować na 7 zestawach klocków Lego Education SPIKE Prime, które zostały użyczone szkole na czas realizacji zadań przez organizatora projektu Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Dzieciństwo bez przemocy
Nasza szkoła przystąpiła do Kampanii 'Dzieciństwo bez przemocy,
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
-
uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
-
wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
-
promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
-
promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Inauguracja kampanii odbędzie się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
-
Pasowanie na ucznia
11 października 2024 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły.
Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci, rodzice wspólnie z wychowawczyniami posadzili drzewko.
Działania w celu poprawy jakości kształcenia
Projekt pn. „Działania w celu poprawy jakości kształcenia uczniów 5 szkół podstawowych z terenu Gminy Tuszów Narodowy”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
Wartość projektu 612 412,50 zł, w tym wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to 551 171,25 zł.
Projekt skierowany jest do uczniów, nauczycieli i rodziców 5 szkół podstawowych z terenu Gminy Tuszów Narodowy, tj.:
- Szkoły Podstawowej im. gen. W. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym z Filią w Grochowem;
- Szkoły Podstawowej im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Maliniu;
- Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jaślanach;
- Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Czajkowej;
- Szkoły Podstawowej im. św. Andrzeja Boboli w Borkach Nizińskich.
Okres realizacji:
Projekt będzie realizowany od 1 września 2024 roku do 31 lipca 2026 roku. W naszej szkole projekt rozpoczął się 9 września.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości kształcenia ogólnego uczniów, rodziców i nauczycieli z szkół podstawowych z terenu gminy, poprzez realizację kompleksowych programów edukacyjnych, które odpowiadają na zdiagnozowane potrzeby, problemy oraz bariery grupy docelowej, z uwzględnieniem ich specjalnych potrzeb edukacyjnych. Projekt obejmuje zajęcia rozwijające dla uczniów uzdolnionych, zajęcia wyrównawcze oraz specjalistyczne warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli. W ramach projektu przewidziano także zakup doposażenia, niezbędnego do kompleksowej realizacji zaplanowanych zadań.
Projekt będzie realizowany w latach 2024-2026 obejmie wsparciem 317 uczniów, 55 nauczycieli oraz 103 rodziców. Zakłada realizację zajęć rozwijających i wyrównawczych dla uczniów, a także specjalistyczne warsztaty, dostosowane do potrzeb uczniów, nauczycieli i rodziców (m.in. z zakresu bezpieczeństwa w sieci). Dodatkowo przewiduje doposażenie szkół w niezbędny sprzęt i materiały edukacyjne.
Biuro Projektu
Budynek Urzędu Gminy w Tuszowie Nar
Rozpoczęcie roku szkolnego
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek 2 września wg planu:
8.50 - wyjście z placu szkolnego
9.00 - Msza Święta
9.50 - uroczyste spotkanie w sali gimnastycznej, a następnie z wychowawcami
Dojazd z Grochowego - 8.30 Chruściele, Grochowe Trześń, Grochowe Szkoła
Spotkanie organizacyjne - przedszkole
Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci przedszkolnych odbędzie się 21.08.2024 r. o godzinie 16.00. Zapraszamy
Lista dzieci przyjętych do przedszkola
Przedstawiamy listę dzieci przyjętych do przedszkola
Lista_dzieci_przyjetych_do_przedszkola_w_Zespole_Szkolno.docx
Projekt mFundacji zakończony
Dzięki życzliwej wieloletniej współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Oświatowo-Wychowawczym Ojcowizna w Tuszowie Narodowym z powodzeniem zakończył się projekt matematyczny Poszukiwacze i twórcy geometrycznych kształtów w edycji mFundacji Praktyczny wymiar geometrii. Uczniowie klas II, III i VI nabywali praktyczne umiejętności geometryczne na dodatkowych warsztatach , które realizowane były w II półroczu. Wykonywali prace konkursowe, w których prezentowali bryły i figury geometryczne ukryte w przedmiotach codziennego użytku. Podczas finałowej Giełdy Geometrycznych Popisów, klasy biorące udział w projekcie prezentowały nabyte umiejętności praktyczne. Szkoła dzięki funduszom projektowym wzbogaciła się w nowe pomoce dydaktyczne do geometrii praktycznej.
1
Klasa 1 otrzymała certyfikat Wzorowych Matematyków
Przez cały rok szkolny uczniowie klasy I wraz z nauczycielami Lucyną Maziarz i Katarzyną Szeligą w ramach programu „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki” poszukiwali „królowej nauk” w różnych miejscach: w szkole, w tańcu, na basenie, w bibliotece, w prognozie pogody, w klockach lego, w kartce świątecznej, na stacji kolejowej. Dzięki temu dzieci uczyły się wielu praktycznych umiejętności związanych z matematyką. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali imienne dyplomy, a klasa otrzymała certyfikat wzorowych matematyków.
Archiwum Aktualności