• Aktualności

     • Żegnamy zimę, witamy wiosnę
      • Żegnamy zimę, witamy wiosnę

      • 21 marca pierwszoklasiści wybrali się na pierwszy wiosenny spacer. Zabrali ze sobą wykonane z ekologicznych materiałów marzanny - kukły symbolizujące zimę. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa kukły zostały spalone i tym samym dzieci pożegnały zimę.

     • LAPBOOKOWY ZAWRÓT GŁOWY
      • LAPBOOKOWY ZAWRÓT GŁOWY

      • Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbbook pozwala również na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości. Podczas tworzenia lapbooków uczniowie uczą się mimochodem takich umiejętności jak: czytanie, pisanie, ortografia, układanie zdań, czytanie ze zrozumieniem, planowanie, zarządzanie projektem, projektowanie graficzne, selekcja informacji i wiele innych. 

       Uczniowie klasy III b na zajęciach wykonali Lapbooki  na temat lektury ,,Asiunia” Joanny Papuzińskiej.
       Praca była długa i mozolna, ale efekt świetny.

     • Kręci nas recykling
      • Kręci nas recykling

      • Tej wiosny nasza szkoła włączy się do ogólnopolskiej akcji Kręci nas Recykling. Przedsięwzięcie odbędzie się dzięki długoletniej współpracy szkoły z wybitnym ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. W ramach akcji uczniowie posprzątają wspólne i dostępne  dla nas wszystkich zakątki Tuszowa Narodowego. Wiosenne porządki wsi przeprowadzimy w dniach  05 kwietnia-07 kwietnia 2022. Koordynatorem akcji w szkole jest Pani Grażyna Zalewska -Vizauer.

       Lider branży oponiarskiej Oponeo.pl robi kolejny krok w stronę ekologii, inicjując ogólnopolską akcję proekologiczną Kręci Nas Recykling. Celem działań jest zbudowanie świadomości na temat odpowiedniego oddawania zużytych opon. Organizatorzy akcji chcą również pokazać, jak powinien wyglądać prawidłowy oraz zgodny z poszanowaniem Matki Ziemi proces recyklingu opon.  

       Kampania #Kręci Nas Recykling to wspólny pomysł Oponeo.pl i znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, do której włączyło się już kilkadziesiąt społecznych inicjatyw (grupy mieszkańców, szkoły, organizacje społeczne) oraz kilkaset serwisów wulkanizacyjnych w całym kraju. Akcja rozpocznie się 21 marca i potrwa do 22 kwietnia br. Daty te nie są przypadkowe – 21 marca to początek kalendarzowej wiosny, a 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi.

       Zużyte opony zalegające w środowisku są szkodliwe

       Opona pozostawiona w środowisku naturalnym z upływem czasu ulega defragmentacji.
       W konsekwencji wydzielane są toksyczne mikroplastiki, które zatruwają glebę i przenikają do wody, stając się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.

       Oponeo.pl poprzez swoje działania w ramach kampanii Kręci Nas Recykling nakłania do oddawania zużytych opon do wyznaczonych do tego punktów. Dzięki temu mogą zostać one bezpiecznie przetworzone i ponownie wykorzystane do produkcji takich dóbr jak drogi, ekrany akustyczne czy nawet podeszwy do butów.

       Więcej informacji na temat recyklingu zużytych opon samochodowych można znaleźć w artykule przygotowanym w ramach akcji: https://www.oponeo.pl//artykul/recykling-opon

       W mediach społecznościowych kampania oznaczana będzie hasłami #KręciNasRecykling oraz #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze. Można w ten sposób śledzić jej przebieg i postępy w sieci, a także oznaczać własne wpisy na ten temat, promując jednocześnie kampanię edukacyjną w Internecie.

     • Moje sposoby na oszczędzanie
      • Moje sposoby na oszczędzanie

      • Pod takim tytułem został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczestników projektu Mali finansiści ludźmi sukcesu w przyszłości dotowanego przez Fundację mBanku. Uczniowie klas III SP w Czajkowej, w Maliniu i w Tuszowie Narodowym graficznie zaprezentowali własne umiejętności oszczędzania w codziennym życiu. Komisja konkursowa przyznała 3 nagrody: Bartosz Krupa SP Malinie, Wiktoria Piechota SP Czajkowa, Piotr Mikosz SP Tuszów Narodowy oraz 3 wyróżnienia Sebastian Babula SP Czajkowa oraz Milena Sałamaga i Gabriela Pluta SP Malinie. Gratulujemy zwycięzcom niezwykle trafnych pomysłów graficznych na oszczędzanie. Nagrody sfinansowała Fundacja mBanku. Grantobiorcą projektu jest Stowarzyszenie Oświatowo-Wychowawcze Ojcowizna w Tuszowie Narodowym, natomiast organizatorem konkursu Szkoła Podstawowa w Tuszowie Narodowym -lider projektu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną dyplomy i upominki zostaną doręczone  do szkół po powrocie dzieci z ferii.

        

     • Ekowalentynki 2022
      • Ekowalentynki 2022

      • Szkoła Podstawowa w Tuszowie Narodowym w lutym po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej zbiórki baterii pod nazwą  Ekowalentynki. Akcja odbyła się dzięki wieloletniej współpracy placówki z koordynatorem i pomysłodawcą zbiórki w kraju Dominikiem Dobrowolskim-ekologiem, podróżnikiem, organizatorem wielu ekologicznych przedsięwzięć w kraju i w Europie. Ze względu na nauczanie zdalne klas V-VIII w zbiórce baterii uczestniczyły klasy I-IV oraz zerówka. Łącznie zebrano 1325 sztuk baterii. Mistrzami zbiórki zostali: Mikołaj Sołtys kl. I (231 sztuk), Alan Gaj oddział 0 (215 sztuk), Lila Mróz oddział 0 (98 sztuk). Na pochwałę zasługuje zerówka, która wyjątkowo aktywnie włączyła się w zbiórkę i łącznie zebrała najwięcej baterii- 675. Brawo dla młodych ekologów, którzy dbają o Ziemię od najmłodszych lat. Słodycze i owoce  otrzymaliśmy od koordynatora krajowego, za co serdecznie dziękujemy.