• Aktualności

     • Wyniki międzyszkolnego konkursu „Książeczka sensoryczna”
      • Wyniki międzyszkolnego konkursu „Książeczka sensoryczna”

      • W dniu 14.03.2024 r. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Tuszowie Narodowym zostały ogłoszone wyniki międzyszkolnego konkursu „Książeczka sensoryczna”. Konkurs został zorganizowany w związku z udziałem naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie „Każdy inny – wszyscy równi”. Wszystkie książeczki trafią do przedszkoli terapeutycznych z terenu gminy Mielec, by służyć przedszkolakom w terapii.  Jury konkursowe miało poważny dylemat , które prace nagrodzić, ponieważ wszystkie były pomysłowe, kreatywne i starannie wykonane. W związku z tym przyznano 5 nagród i 10 wyróżnień.  Pozostali uczestnicy konkursu także otrzymali drobny upominek za udział. Głównym sponsorem nagród był Pan Jan Tarapata, któremu serdecznie dziękujemy.  Natomiast firma Xerima przekazała drobne prezenty dla wszystkich uczestników.  Jesteśmy wdzięczni za liczny udział uczniów ze szkół gminy Tuszów Narodowy.

     • Wizyta strażaków w przedszkolu
      • Wizyta strażaków w przedszkolu

      • 8 marca przedszkolaki z wielką radością powitały wyjątkowych gości, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszowie Narodowym. W trakcie spotkania goście opowiedzieli o swojej codziennej pracy, o tym, jak praca ta jest ciężka i niebezpieczna, ale bardzo potrzebna i dająca dużo satysfakcji. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew, a także ratują zwierzęta. Podczas spotkania strażacy uświadomili wszystkich zebranych, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia oraz jak powiadomić służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy. Każdy mógł poćwiczyć technikę sztucznego oddychania i nauczyć się korzystać z defibrylatora AED. Największe emocje wzbudził jednak wielki wóz strażacki oraz możliwość użycia węża strażackiego przez każde dziecko. Spotkanie było bardzo owocne i sprawiło uczestnikom wiele radości.

       Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży: Kamilowi Kotuli, Dominikowi Łączowi i Karolowi Łączowi za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

     • Rekordowe Ekowalentynki
      • Rekordowe Ekowalentynki

      • 28 lutego w naszej szkole odbyła się zbiórka baterii, w ramach ogólnopolskiej akcji Ekowalentynki 2024. W tym roku został pobity rekord zbiórki w szkole prawie o 100 % wobec roku ubiegłego. Łącznie zebraliśmy aż 12 tys 573 sztuki baterii. Tym samym uwolniliśmy Ziemię od 200 kg śmieci, w tym toksycznych metali ciężkich. Rekordzistą zbiórki okazał się Wojciech Walczak z klasy III - aż 2400 sztuk baterii. W czołówce zbiórki znaleźli się również :Weronika Winiarz kl.III - 1700 sztuk, Julia Konefał kl.I - 1582 sztuki, Oliwia Taraska kl. III - 1000 sztuk. Powyżej 200 sztuk zgromadzili :Julian Krzysztoforski kl.I - 760,Zuzanna Maziarz kl.III - 704, Wiktoria Kamińska kl.I - 520 sztuk, Izabela Wróbel kl. III - 508, Kacper Dudzik - 417 ,Marlena Bieniek kl.II - 361 , Vanessa Kędzior kl.II - 286 sztuk, Liliana Mróz kl.II - 260. Przeszło 100 sztuk zgromadziło 9 uczniów. Każda ilość zgromadzona na miarę swoich możliwości ma wielką wartość edukacyjną i proekologiczną. Doceniamy wysiłek i zaangażowanie całych rodzin. Brawo dla młodych ekologów, którzy dbają o Ziemię od najmłodszych lat. Brawo dla dorosłych mieszkańców. Fundusze na dyplomy i drobne  nagrody otrzymaliśmy od koordynatora krajowego, za co serdecznie dziękujemy. Akcja odbyła się dzięki wieloletniej współpracy koordynatora zbiórki w lokalnym środowisku Grażyny Zalewskiej - Vizauer z pomysłodawcą akcji w kraju- Dominikiem Dobrowolskim; polskim ekologiem, podróżnikiem, organizatorem wielu przyjaznych środowisku przedsięwzięć w kraju i w Europie. W Ekowalentynki 2024 zaangażowane są firmy krajowe:

       Remondis

       Dominik Dobrowolski

       Elektro-System

       European Recykling Platform

     • Zajęcia z ratownikiem medycznym
      • Zajęcia z ratownikiem medycznym

      • 08 marca klasy I-III uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez ratownika medycznego -Pana Bogusława Chudy pracującego w Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

       Dzieci usłyszały o najistotniejszych zasadach postępowania w sytuacjach zagrażających życiu. Prawidłowo układały kolegę na wypadek, kiedy osoba jest nieprzytomna w oczekiwaniu na karetkę. Ćwiczeniowo ratowały osobę zadławioną. Poznały środki ostrożności ,jakie  należy  zastosować  podczas ataku osoby chorej na epilepsję. Pan Bogusław odpowiedział również, co dalej ze stłuczoną ręką, czy nogą. Dzieci wyniosły po warsztatach bardzo cenne umiejętności, mogące uratować komuś życie. Dziękujemy Panu Bogusiowi za poświęcony prywatny czas i  wartościowe warsztaty.

     • Szukamy przedwiośnia
      • Szukamy przedwiośnia

      • Na taki temat odbyło się spotkanie klasy II z edukatorem z Nadleśnictwa Mielec- panią Magdaleną Różycką. Gość opowiadał dzieciom, które rośliny jako pierwsze pojawiają się po zimie, które zwierzęta budzą się z zimowego snu. Dzieci z ciekawością słuchały ciekawostek o świecie przyrodniczym w pierwszych dniach marca. Dziękujemy Pani Madzi za przeprowadzenie ciekawych zajęć i za inspirację do uważnego obserwowania przedwiośnia w lesie i wokół nas

     • Gościnny Tuszów Narodowy
      • Gościnny Tuszów Narodowy

      • 5 marca to kolejny dzień rozgrywek siatkarskich w naszej szkole. Tym razem do zawodów przystąpili chłopcy w kategorii IMS ze szkół w Borowej, Gawłuszowic i Tuszowa Narodowego.

       Wyniki spotkań :

       1. Borowa – Gawłuszowice  2:0
       2. Borowa – Tuszów Nar.  2:0
       3. Gawłuszowice – Tuszów Nar.  0:2

        

       I miejsce – SP Borowa – awans do finału powiatowego

       II miejsce – SP Tuszów Narodowy

       III miejsce – SP Gawłuszowice

        

       Drużyny otrzymały dyplomy a najlepszy zawodnik z każdego zespołu otrzymał dyplom i słodki upominek – w naszej drużynie nagrodę otrzymał Bartłomiej Kasprzak.

     • Zawody w piłce siatkowej Igrzysk Dzieci
      • Zawody w piłce siatkowej Igrzysk Dzieci

      • W dniach 27 i 29 lutego nasza szkoła była organizatorem zawodów piłki siatkowej dziewcząt i chłopców w kategorii Igrzysk Dzieci. 27 lutego do rozgrywek przystąpiły cztery drużyny chłopców. Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Gawłuszowicach, II miejsce SP Borowa, III miejsce nasza drużyna i miejsce IV zespół z Chorzelowa.

       Dziewczęta rywalizowały 29 lutego. Turniej odbył się w miłej i sympatycznej atmosferze – I miejsce zajęła drużyna dziewcząt z SP Borowa, II miejsce gospodynie zawodów SP Tuszów Narodowy i III miejsce SP Gawłuszowice.

       Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy a najlepsze trzy zawodniczki turnieju nagrody książkowe.

     • W fabryce czekolady
      • W fabryce czekolady

      • 01 marca klasy II i III pojechały na wycieczkę do Fabryki Czekolady w Rzeszowie. Była to wyjątkowa słodka edukacja plenerowa. Uczniowie będąc w pijalni czekolady w stylu starej fabryki, poznali etapy produkcji czekolady, poczynając od ziarna kakaowca w dalekiej wschodniej Afryce, a kończąc na manufakturze  Mirosława Pelczara na podkarpaciu. Hitem pobytu była własnoręcznie wykonana czekolada  przez każdego uczestnika  i zapakowana w spersonalizowane plastycznie opakowanie. Dużo radości wywołało robienie czekoladowych zakupów na zakończenie pobytu.

     • Projekt Praktyczny wymiar geometrii
      • Projekt Praktyczny wymiar geometrii

      • W  II półroczu w szkole realizowany  jest  projekt  matematyczny, który otrzymał dofinansowanie  od  mfundacji. W ramach projektu Poszukiwacze i twórcy geometrycznych kształtów, uczniowie klasy II,III i VI będą uczestniczyć w  dodatkowych warsztatach geometrii praktycznej. Poprzez aktywność własną, doświadczenie, zabawę i praktyczne działanie młodsi uczniowie  odkryją otaczający świat figur, natomiast starsi dowiodą, że to  figury i bryły geometryczne tworzą w głównej mierze otaczający świat. Warsztatom towarzyszył będzie praktyczny konkurs konstrukcyjny oraz szkolne popisy. Szkoła wzbogaci się w nowe pomoce ułatwiające przyjazną edukację geometrii. Projekt realizowany jest dzięki długoletniej, życzliwej współpracy szkoły z Towarzystwem   Ojcowizna w Tuszowie Narodowym.

     • Zbiórka baterii
      • Zbiórka baterii

      • 28 lutego w naszej szkole odbędzie się zbiórka baterii. Zbiórka organizowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji Ekowalentynki 2024.Każdy kto ma zebrane baterie ,przynosi je do szkoły w tym dniu. Dla aktywnych  ekologów przewidziane są drobne  nagrody  niespodzianki.Zapraszamy

       Akcja organizowana jest wspólnie z REMONDIS Electrorecycling Polska , Electro-System Organizacja Odzysku , Europejska Platforma Recyklingu - firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii, oraz naszym przyjacielem, ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, z którym od lat wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska.

       Dlaczego_nalezy_zbierac__baterie.docx

     • Dzień Babci i Dziadka
      • Dzień Babci i Dziadka

      • 26 stycznia w naszym przedszkolu miało miejsce szczególne wydarzenie. Dzieci z czterech grup wystąpiły przed najważniejszą publicznością: swoimi Babciami i Dziadziusiami, świętując w ten sposób ich dzień. Zebrani spędzili ten czas w serdecznej i pełnej życzliwości atmosferze.

       Wszystkim Babciom i Dziadziom życzymy zdrowia i nieustających powodów do radości w każdym dniu.

     • Podsumowanie półrocza
      • Podsumowanie półrocza

      • Podczas spotkania z rodzicami podsumowującego pierwsze półrocze uczniowie starszych klas wystawili na szkolnej scenie „Jasełka”. Przedstawienie z moralnym przesłaniem było okazją do prezentacji talentów i wspólnych przemyśleń.

       W klasyfikacji półrocznej najwyższe wyniki osiągnęli:

       Kl. IV

       Anna Tyniec, Natalia Kuś, Zofia Szcześniak, Milena Witek,

        Mateusz Mróz

       Kl. V

       Igor Peret, Maja Piechota, Antoni Maziarz, Mikołaj Szymański, Zuzanna Guła, Magdalena Bieniek, Liliana Czerkies, Gabriela Mieszkowicz

       Kl. VI

       Zuzanna Tarapata, Julia Światek, Blanka Czerkies, Olivia Kuś, Karolina Gunia, Klara Miłek, Dominika Pszeniczna

       Kl. VII Aleksander Kolin, Michał Tyniec

       Kl. VIII Aleksandra Kasprzak

        

       100 % frekwencję mieli:

       Konrad Gołas, Natalia Kuś, Mateusz Mróz, Emilia Nowak, Liliana Czerkies, Maciej Pietryka, Blanka Czerkies, Nikola Hejnas, Ksawery Maksoń

       Życzymy wszystkim dobrze i bezpiecznie spędzonych ferii.

     • Pasowanie na czytelnika
      • Pasowanie na czytelnika

      • 19 stycznia 2024r. uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelnika. Bibliotekarz szkolny – pani Małgorzata Tyniec dokonała przyjęcia dzieci do biblioteki.  Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie szanowania książek i respektowania zasad panujących w bibliotece. Uroczystość pasowania połączona była z kampanią Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki  ph. „Mała książka – wielki człowiek”, która namawia do czytania i promuje czytelnictwo. Wszyscy uczniowie otrzymali w prezencie pozycję Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”. Całe wydarzenie poprzedziła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy I, przy współudziale kolegów i koleżanek z klasy V, pod kierownictwem nauczycieli Lucyny Maziarz i Katarzyny Szeligi.

     • Tytuł ambasadora programu „Misja Kieszonkowe”
      • Tytuł ambasadora programu „Misja Kieszonkowe”

      • Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała tytuł ambasadora programu „Misja Kieszonkowe”.

        Jest to dowód naszego zaangażowania w przekazywanie uczniom wartościowej wiedzy z zakresu finansów. Akcja , którą realizowała w ubiegłym roku szkolnym klasa III wraz z wychowawcą Lucyną Maziarz, przyczyniła się do tego sukcesu szkoły.

       Zachęcamy wszystkich Nauczycieli oraz Rodziców do skorzystania z materiałów dostępnych na stronie www.misjakieszonkowe.pl i budowania wśród dzieci cennych nawyków i samodzielności finansowej.

       Już dziś zainwestujmy w edukację finansową dzieci, która zaprocentuje w ich dorosłym życiu!

     • Ferie zimowe - przedszkole
      • Ferie zimowe - przedszkole

      • Przedszkole w Tuszowie Narodowym w czasie ferii zimowych jest czynne 29.02-2.02. W drugim tygodniu ferii dyżur pełni przedszkole w Ławnicy.

     • Tradycyjny "Opłatek"
      • Tradycyjny "Opłatek"

      • 21 grudnia społeczność szkoły spotkała się na tradycyjnym „Opłatku”. Gośćmi honorowymi byli nasi emerytowani Nauczyciele. Uczniowie pod opieką pań Marty Ryniewicz i Barbary Ćwięki przygotowali Misterium bożonarodzeniowe, którym wprowadzili zebranych w atmosferę Świąt. Były wzajemne życzenia, wspólne kolędowanie i spotkanie opłatkowe. W piątek odbyły się klasowe wigilie. Ten piękny, magiczny czas pozwolił nam się zatrzymać na chwilę i skupić na drugim człowieku.

     • Finał konkursu rękodzielniczego Bożonarodzeniowe cudeńka natury
      • Finał konkursu rękodzielniczego Bożonarodzeniowe cudeńka natury

      • 19 grudnia 2023 w Nadleśnictwie Mielec odbyło się uroczyste podsumowanie rękodzielniczego konkursu pt. Bożonarodzeniowe cudeńka natury. W uroczystości udział wzięli nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami. Zadanie konkursowe skierowane było do uczniów klas I-III szkół z terenu gminy Tuszów Narodowy oraz szkół zaprzyjaźnionych z nadleśnictwem. Uroczystość  uświetnili swoją obecnością wójt Gminy Tuszów Narodowy- Andrzej Głaz, który objął mecenatem kulturowym konkurs, dyrektor ZSP w Tuszowie Narodowym - Małgorzata Wieczerzak - organizator konkursu, nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec - Hubert Sobiczewski, obejmując patronatem  honorowym przedsięwzięcie. W świąteczny nastrój wprowadzili wszystkich artyści ze SP w Tuszowie Narodowym, śpiewając i grając  utwory muzyczne o tematyce bożonarodzeniowej. Nagrody główne w konkursie - żywe choinki ufundowane przez Nadleśnictwo Mielec trafiły do zdobywców I miejsca-Julii Zygmunt ZS w Jaślanach i Michała Wąsika ZSP w Tuszowie Narodowym. Nagrody  dla zdobywców II i III miejsca oraz osób wyróżnionych ufundowała Gmina Tuszów Narodowy. Koordynatorem konkursu ze strony organizatora była Grażyna Zalewska-Vizauer. Opiekun konkursu ze strony nadleśnictwa Magdalena Różycka  zadbała także o słodki poczęstunek dla uczestników spotkania, częstując wszystkich osobiście  upieczonymi pierniczkami. Wystawie prac konkursowych towarzyszyła ekspozycja  rękodzieł  lokalnych artystów. Monika Buława  tworzy piękne anioły z naturalnych materiałów, jakie daje przyroda. Władysława Maryniak   wykonuje niezwykłe kwiaty i ozdoby z bibuły i krepiny. Teresa Pogoda -właścicielka Galerii Słodkiego Szczęścia w Mielcu wypieka cudowne pierniczki i nie tylko wyłącznie z naturalnych składników.

       Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie

       Nagrodzeni__i__wyroznieni___w__konkursie__rekodzielniczym.pdf

     • Sukces uczennicy - Aleksandry Kasprzak
      • Sukces uczennicy - Aleksandry Kasprzak

      • 15 grudnia Aleksandra Kasprzak (klasa 8) i Julia Świątek (klasa 6) uczennice  Zespołu  Szkolno- Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim pod hasłem: „Śladami Wielkich Polaków – Wisława Szymborska”, którego finał odbył się w Jarosławiu. Aleksandra Kasprzak  zdobyła I nagrodę w zakresie wiedzy o poetce i jej twórczości. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę i liczne nagrody. Należy podkreślić, że do konkursów w trzech kategoriach: plastycznej, wiedzy o Wisławie Szymborskiej i recytacji utworów poetki  do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się ok.243 uczniów  szkół podstawowych kl. VI – VIII i ponadpodstawowych z całego Podkarpacia. Nasza szkoła przystąpiła do finału w dwóch kategoriach tj. plastycznej i wiedzy o wielkiej poetce. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę i liczne nagrody.  Wśród 140 prac plastycznych, które nadesłano na  konkurs, doceniono rysunki Zuzanny Tarapaty i  Julii Świątek (uczennice klasy VI). Do konkursu wiedzy o Wisławie Szymborskiej Aleksandrę i Julię przygotowywały panie Małgorzata Wieczerzak i Barbara Ćwięka.