• Aktualności

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, dziękując Matce Bożej Wspomożenia Wiernych za szczęśliwie przeżyte 10 miesięcy pracy. Licznie zgromadzeni wychowankowie przedszkola, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły podsumowali mijający rok szkolny. Były wspomnienia, wspólne zdjęcia, radość z sukcesów we wszystkich dziedzinach. Wszyscy obiecali, że w czasie wakacji odpoczną, będą dbać o bezpieczeństwo i pełni nowych sił wrócą po wakacjach.

       Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:

       Kl. IV Zuzanna Guła, Magdalena Bieniek, Liliana Czerkies, Maja Jamrozy, Antoni Maziarz, Gabriela Mieszkowicz, Igor Peret, Maja Piechota,

       Kl. V Blanka Czerkies , Tymoteusz Drzymała, Karolina Gunia, Amelia Jamróz, Klara Miłek, Karolina Nowak , Dominika Pszeniczna, Julia Świątek , Zuzanna Tarapata

       Kl. VI Aleksander Kolin, Oliwia Łącz, Szymon Maksoń, Jakub Krzysztoforski, Michał Tyniec, Zuzanna Urbańczyk

       Kl. VII Aleksandra Kasprzak

       Kl. VIII Sebastian Ochalik, Paweł Radek, Łukasz Ulrych

       Dyplom za wzorową frekwencję otrzymali

       Nikola Hejnas i Wiktor Pazdro

       Podczas uroczystego pożegnania najstarszej klasy w szkole panowała atmosfera wspomnień. Zarówno grono nauczycielskie, rodzice, jak i siódmoklasiści z uwagą wysłuchali nostalgicznych słów absolwentów. Przypomnieli oni swoją edukacyjną podróż od czasu przedszkola aż do dziś. Radość mieszała się ze smutkiem. Dopełnieniem były życzenia powodzenia w przyszłości, które złożyła młodzieży p. dyrektor w imieniu całej szkolnej społeczności. Trzymamy za Was kciuki!

     • Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic
      • Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic

      • Dnia 21 czerwca uczniowie klas III wraz z rodzicami, panią wychowawczynią Lucyną Maziarz i panią katechetką Martą Ryniewicz udali się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic -  miejsca urodzenia Ojca Świętego – Jana Pawła II.

       Po przyjeździe do Kalwarii dzieci w strojach komunijnych przeżywały Eucharystię, która została odprawiona w intencji nich samych, ich rodziców oraz całych rodzin. Dzieci dziękowały przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej za dar I Komunii Świętej.  Następnie wszyscy udali się do Wadowic. Podróż kolejką, umożliwiła bliżej poznać  miejsca związane z Karolem Wojtyłą.

       Pielgrzymka upłynęła bardzo spokojnie i radośnie. Uczestnicy powrócili do domu ubogaceni duchowo w atmosferze wspólnego śpiewu, modlitwy i wdzięczności Bogu za dar pielgrzymowania.

     • Pasowanie na przedszkolaka
      • Pasowanie na przedszkolaka

      • 14  czerwca  2023 r.  w  naszym  przedszkolu odbyła się uroczystość Pasowania na przedszkolaka oraz akademia z okazji  dnia Mamy i Taty. W obecności pani Dyrektor, pana Wójta, rodziców,  dzieci z najmłodszej grupy wystąpiły z częścią artystyczną. Po złożeniu ślubowania dzieci zostały uroczyście pasowane przez panią Dyrektor Małgorzatę Wieczerzak. 23 dzieci zostało włączonych do grona przedszkolaków. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały Dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców.                                        Następnie wystąpiły  4- latki, prezentując program artystyczny z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki. Na zakończenie uroczystości przedszkolaki wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.

     • Słowiki w nowej muszli koncertowej
      • Słowiki w nowej muszli koncertowej

      • Gminny Konkurs piosenki przyrodniczej Słowik Wiosny 2023 był pierwszą imprezą zorganizowaną w nowej muszli koncertowej na Placu gen. W. Sikorskiego . Inauguracji  wyjątkowej imprezy dokonał wójt gminy Andrzej Głaz, życząc uczestnikom, zebranym gościom i sobie, aby nowo oddane miejsce służyło rozwojowi talentów, kultury i życiu artystycznemu mieszkańców. Dyrektor szkoły Małgorzata Wieczerzak powitała gości festiwalu: przedstawicieli Nadleśnictwa Mielec: Dariusza Pszenicznego, Leszka  Magdę, Grzegorza Gazdę,  nauczycieli  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  M. Karłowicza w Mielcu: Magdalenę Maziarz i Karolinę Janochę, wójta gminy oraz uczestników  wraz z opiekunami.  Jury po wysłuchaniu  utworów w wykonaniu uczniów klas I-III, doceniło wysoki poziom artystyczny dzieci i trud opiekunów włożony w przygotowanie do konkursu. Ostatecznie przyznano 3 nagrody i 5 wyróżnień.

       Nagrody: Karina Konefał, Katarzyna Kukulska- SP Borki Nizińskie, Marlena Bieniek ZSP Tuszów Narodowy

       Wyróżnienia: Kacper Radłowski ZS Jaślany, Lena  Rokoszak SP Borki Nizińskie, Nikola Rączka, Zofia Pieróg i Emilia Nowak-ZSP Tuszów Narodowy.

       Nagrody ufundowali i wręczyli wójt gminy oraz Nadleśnictwo Mielec reprezentowane przez Dariusza Pszenicznego. W czasie oczekiwania na wyniki, Leszek Magda poprowadził warsztaty dla dzieci nt. Jak mierzyć drzewa.  Nie zabrakło tradycyjnego powitania i pożegnania na rogu myśliwskim w wykonaniu Grzegorza Gazdy. Poczęstunek dla uczestników ufundowała Piekarnia Chorzelów- GS Tuszów Narodowy. Imprezę corocznie organizuje SP w Tuszowie Narodowym, a prace organizacyjne koordynuje Grażyna Zalewska-Vizauer.

     • Szukali matematyki
      • Szukali matematyki

      • Uczniowie klas I-III uczestniczyli w plenerowych warsztatach matematycznych zorganizowanych na terenie Nadleśnictwa Mielec. Zajęcia plenerowe odbyły się w ramach projektu Zielona matematyka, w którym uczestniczą uczniowie. Na leśnej ścieżce edukacyjnej do Bobra doskonalili praktyczne umiejętności matematyczne, zwłaszcza szacowania i  mierzenia długości. Pan Leszek Magda z nadleśnictwa w trakcie  warsztatów, pokazał dzieciom, jak  w łatwy sposób można oszacować wysokość drzewa, czy  długość leśnej trasy. Najwięcej wrażeń dostarczyły ćwiczenia samodzielnego operowania średnicomierzem i taśmą mierniczą przy mierzeniu obwodu i średnicy pnia. Oczywiście w trakcie warsztatów nie zabrakło zabaw ruchowych na leśnej polanie i tradycyjnego ogniska. Dziękujemy panu Leszkowi za super poprowadzone zajęcia.

     • Dzień Dziecka w naszym przedszkolu
      • Dzień Dziecka w naszym przedszkolu

      • Tegoroczny Dzień Dziecka w naszym przedszkolu przebiegał pod hasłem „Na sportowo,  bo to zdrowo”. Przedszkolaki  wzięły udział w wielu konkurencjach sportowych, grach i zabawach. Zanim boisko szkolne zamieniło się w arenę zmagań sportowych, dyrektor szkoły Małgorzata Wieczerzak wraz z wójtem gminy Andrzejem Głazem złożyli życzenia z okazji Dnia Dziecka, po czym zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy.  Przygotowane atrakcje sprawiły radość i zapewniły dzieciom świetną zabawę, bo śmiech było słychać niemal we wszystkich zakamarkach przedszkola. 

     • I Bieg Przedszkolaka
      • I Bieg Przedszkolaka

      • W poniedziałek 22 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w I Tuszowskim Biegu Przedszkolaka zorganizowanym z okazji 142 rocznicy urodzenia gen. W. Sikorskiego. W biegu wzięło udział 82 małych zawodników.  W zależności od grupy wiekowej dzieci miały do pokonania 100, 200, 300, 400m.  Rywalizacja była zacięta, a duch walki sportowy. Najmłodsi zaprezentowali dobrą formę sportową i  udowodnili, że bardzo lubią biegać. Wszyscy świetnie się bawili. Po zakończonych zawodach odbyła się uroczysta dekoracja, podczas której przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale z rąk wójta gminy Andrzeja Głaza i przewodniczącego rady Waldemara Maziarza. Celem imprezy była popularyzacja biegania jako najbardziej dostępnej formy aktywności fizycznej wśród dzieci oraz promocja zdrowego stylu życia.

       Indywidualne wyniki biegów:

       3-latki  dziewczynki

       I miejsce – Laura Gaj

       II miejsce – Weronika Walczak

       III miejsce – Lena Mrozik

       3-latki chłopcy

       I miejsce – Kacper Głowack

       II miejsce – Michał Naprawa

       III miejsce – Marcel Pszeniczny

       4-latki dziewczynki

       I miejsce – Julia Szcześniak

       II miejsce- Iga Witek

       III miejsce – Zuzanna Kotula

       4-latki chłopcy

       I miejsce – Szymon Nowak

       II miejsce – Tomasz Krempa

       III miejsce – Filip Gaj

       5-latki dziewczynki

       I miejsce – Laura Streb

       II miejsce -  Zofia Chruściel

       III miejsce – Maja Konefał

       5-latki chłopcy

       I miejsce – Alex Chruściel

       II miejsce – Szymon Pszeniczny

       III miejsce – Alan Zdziebło

       6-latki dziewczynki

       I miejsce – Julia Konefał

       II miejsce- Eliza Hyjek

       III miejsce – Maja Dudzik

       6-latki chłopcy

       I miejsce – Kacper Grabiec

       II miejsce- Szymon Kotula

       III miejsce – Michał Wąsik

     • 142 rocznica urodzenia naszego wielkiego rodaka gen. Władysława Sikorskiego
      • 142 rocznica urodzenia naszego wielkiego rodaka gen. Władysława Sikorskiego

      • 19 maja 2023 roku świętowaliśmy 142 rocznicę urodzenia naszego wielkiego rodaka gen. Władysława Sikorskiego. Uroczystość została zorganizowana pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik generała, gdzie odśpiewali hymn państwowy i złożyli kwiaty. Dalsza część odbyła się w tuszowskiej szkole noszącej imię generała Władysława Sikorskiego. Część artystyczna w wykonaniu uczniów stanowiła rozważania wokół hasła: „Jedna jest Polska”. Wójt gminy w swoim wystąpieniu podkreślił rolę niepodważalnych autorytetów w wychowaniu młodego pokolenia.

       Uroczystość uświetnili swoją obecnością Delegację Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie Na czele z kierownikiem Wydziału Walk i Męczeństwa dr. Piotrem Szopą,

       Jan Tarapata – radny sejmiku wojewódzkiego, Hubert Sobiczewski – nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, radni gminni na czele z przewodniczącym Waldemarem Maziarzem, Adrzej Głaz – wójt gminy, sołtysi, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych gminy, poczty sztandarowe wszystkich szkół gminnych, rodzice na czele z Katarzyną Winiarz - przewodniczącą Rady Rodziców SP w Tuszowie Narodowym, nauczyciele emeryci, mieszkańcy.

       Podsumowaniem świętowania było wręczenie nagród w gminnych  konkursach towarzyszących obchodom.

        

       Nagrodzeni w turnieju wiedzy o generale Sikorskim:

       Nagrodzeni:

       Szymon Maksoń – ZSP Tuszów Narodowy
       Michał Tyniec - ZSP Tuszów Narodowy

       Zuzanna Tarapata – ZSP Tuszów Narodowy

       Jakub Pluta – ZS Malinie

        

       Wyróżnieni:

       Patryk Gałka – ZS Malinie

       Aleksandra Kasprzak – ZSP Tuszów Narodowy

       Mikołaj Otfinowski – SP Borki Nizińskie

       Michał Babula – ZSP Tuszów Narodowy

        

        

       Laureaci konkursu pieśni maryjnej i papieskiej:

       Kategoria klas I-III

       Nagrody:

       Angelika Hyjek klasa III  SP Jaślany, opiekun:  Ewa Indyk

       Karina Konefał klasa VI SP Borki Nizińskie, opiekun: Barbara Jabłońska i Arkadiusz Chwałek

       Marlena Bieniek klasa I SP Tuszów Narodowy, opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Wyróżnienia:

       Lena Klich klasa I SP Jaślany, opiekun: Sylwia Kania

       Filip Świątek klasa III SP Tuszów Narodowy, opiekun: Lucyna Maziarz

       Aleksandra Pękala klasa II SP Tuszów Narodowy, opiekun: Renata Kotula i Patrycja Pieróg

       Nikola Rączka klasa I SP Tuszów Narodowy, opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Kategoria klas IV-VI

       Nagrody

       Karolina Demko klasa VI SP Czajkowa opiekun: Marzena Barszcz

       Julia Krakowska klasa VI SP Jaślany opiekun: Sylwia Kania

       Lena Stefaniak klasa VI  SP Borki Nizińskie opiekun: Barbara Jabłońska i Arkadiusz Chwałek

       Julia Świątek klasa V  SP Tuszów Narodowy opiekun: Lucyna Maziarz

       Zuzanna Pietryka klasa IV SP Malinie opiekun: Arkadiusz Chwałek

       Wyróżnienia

       Wiktoria Piechota klasa IV  SP Czajkowa, opiekun: Marzena Barszcz

       Weronika Graniczka klasa VI SP Borki Nizińskie, opiekun:  Barbara Jabłońska i Arkadiusz Chwałek

       Maja Jamrozy klasa IV SP Tuszów Narodowy, opiekun: Lucyna Maziarz

       Magdalena Bukowska klasa IV SP Malinie, opiekun: Arkadiusz Chwałek

       Krzysztof Hyjek klasa VI SP Malinie, opiekun: Arkadiusz Chwałek

     • Finał programu "Rosnę z matematyką"
      • Finał programu "Rosnę z matematyką"

      • Dzieci z oddziału zerowego oraz  z oddziału pięciolatków od 01 lutego do 30 kwietnia uczestniczyły w dodatkowych zajęciach matematycznych w ramach  programu grantowego Rosnę z matematyką. Środki na realizację zwycięskiego projektu przekazała Fundacja Mbanku. Przedszkolaki poprzez zabawę, własne doświadczenie, praktyczne działanie poznawały liczby, szukały matematyki w sali przedszkolnej, w domu, w ogródku, na boisku itp. Samodzielnie podejmowały próby mierzenia długości, objętości, ważenia, liczenia, rozpoznawania monet. W ramach działań projektowych chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. Gdzie mieszka matematyka. 11 uczestników konkursu za artystyczne  wykonanie ciekawych, trafnych spostrzeżeń otrzymało pamiątkowe dyplomy i nagrody, których zakup sfinansowała również  fundacja Mbanku.

     • Posadzili "Las Papieski"
      • Posadzili "Las Papieski"

      • Nadleśnictwo Mielec zainicjowało piękną akcję posadzenia Lasu Papieskiego, do której zaproszeni zostali uczniowie naszej szkoły. W pogodny kwietniowy dzień w Leśnictwie Malinie (oddz. 157d) pracownicy nadleśnictwa, na czele z nadleśniczym Hubertem Sobiczewskim, spotkali się z uczniami klasy VI, będącymi pod opieką Pani dyrektor Małgorzaty Wieczerzak i nauczyciela Grażyny Zalewskiej-Vizauer. Na 38 arowej powierzchni, wśród rosnących modrzewi, wszyscy zebrani posadzili 500 sadzonek buka, wzbogacając w ten sposób bioróżnorodność środowiska leśnego. Nadleśniczy, zwracając się do zebranych uczniów i pracowników poinformował, że posadzony las poświęcony zostanie wielkiemu Polakowi - Świętemu Janowi Pawłowi II.

       Dla uczniów to wyjątkowo wartościowa edukacja integrująca treści społeczne, patriotyczne, przyrodnicze i ekologiczne.

     • Kręci nas recykling w Dniu Ziemi
      • Kręci nas recykling w Dniu Ziemi

      • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym z okazji Dnia Ziemi posprzątali swoją miejscowość, a w ogródku szkolnym posadzili słoneczne bratki. W dniach 12 IV-20 IV 2023  odbyło  się wielkie sprzątanie w ramach uczestnictwa w ogólnopolskiej  akcji ekologicznej Kręci nas Recykling. Poszczególne klasy wyruszyły w różne  części wsi w poszukiwaniu śmieci. Nie było problemu z napełnieniem worków, chociaż klasy zgodnie stwierdziły, że było nieco mniej śmieci niż w ubiegłym roku. Łącznie uczniowie zebrali dwanaście 120 - litrowych worków śmieci. Wśród wyrzuconych odpadów młodzi ekolodzy znaleźli stary obity garnek, dziurawy skórzany trzewik, 2  opony oraz  stare koło od roweru.  Najwięcej ludzie wyrzucają butelek PET i foliowych opakowań. Nie brakowało  puszek po napojach i butelek szklanych. Niechlubnym hitem akcji było znalezienie świeżego nielegalnego wysypiska śmieci. Akcję udało się przeprowadzić dzięki współpracy szkoły  z wybitnym polskim ekologiem -Dominikiem Dobrowolskim oraz firmie Oponeo, która jest pomysłodawcą przedsięwzięcia. Dzięki przekazanym  przez organizatora  środkom finansowym zakupiono niezbędne rzeczy  do przeprowadzenia akcji oraz środki czystości i materiały papiernicze dla szkoły.

     • Zielona matematyka
      • Zielona matematyka

      • W dniu 29 marca 2023 r. w ramach realizowanego projektu „Zielona matematyka” finansowanego przez Fundację mBank, uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami byli z wizytą w oddziale Banku Spółdzielczego w Tuszowie Narodowym. Dzięki uprzejmości pracowników banku uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda praca w tej instytucji. Dzieci dowiedziały się jakie operacje można wykonywać w okienkach bankowych, poznały zasadę działania bankomatu. Zobaczyły również jak liczy się duże ilości monet i banknotów. To była bardzo ciekawa lekcja, z której uczniowie wynieśli wiele cennych informacji. 

     • Podsumowanie szkolnego konkursu „Droga krzyżowa w oczami dziecka”.
      • Podsumowanie szkolnego konkursu „Droga krzyżowa w oczami dziecka”.

      • Konkurs skierowany był dla klas I – VIII naszej szkoły. Na konkurs wpłynęło 49 prac plastycznych. 21 z klas I- III oraz 28 z klas IV- VIII. Organizatorką  konkursu była p. Marta Ryniewicz. Główny cel konkursu to zachęcenie dzieci i młodzieży do pogłębienia znajomości  z życia Jezusa Chrystusa, oraz propagowanie wartości religijnych w świetle Biblii. Uczestnicy wykonali jedną stację drogi krzyżowej dowolną techniką. Komisja konkursowa w składzie:   p. Barbara Ćwięka, p. Lucyna Maziarz,  postanowiła przyznać dyplomy oraz nagrody wszystkim biorącym udział,  doceniając ich chęci i zaangażowanie oraz wkład jaki włożyli wykonując plastycznie scenę stacji drogi krzyżowej Jezusa.

       Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Poprzez ten trud jeszcze bardziej uczcili mękę i cierpienie Jezusa w okresie Wielkiego Postu.

       W związku 18-tą rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, młodzież naszej szkoły przygotowała Drogę Krzyżową ze św. Janem Pawłem II. Społeczność uczniowska wykonała również serca w hołdzie wdzięczności i obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

     • Artystyczne sukcesy na Wielkanoc
      • Artystyczne sukcesy na Wielkanoc

      • Uczniowie  naszej szkoły wzięli aktywny udział w artystycznym konkursie na  Pisankę Wielkanocną organizowanym przez Dom Kultury w Przecławiu. Na konkurs z naszej szkoły wpłynęło 35 prac. Szczęście uśmiechnęło się do Miry Nowak z kl. I oraz do Huberta Polek z klasy III. Uczniowie  otrzymali wyróżnienia w konkursie. Wraz z rodzicami uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród ,które odbyło się w sobotę ,01 kwietnia w Domu Kultury w Przecławiu. Małym artystom składamy  gratulacje i cieszymy się razem z nimi.

     • Spektakl „Pippi Skarpetka” w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem
      • Spektakl „Pippi Skarpetka” w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem

      • W dniu 17.02.2023 r. dzieci z grupy „0” oraz uczniowie klas I-III odwiedzili Gminny Ośrodek Kultury w Grochowem. Celem wyjazdu było spotkanie z teatrem dla najmłodszych. W programie była bajka „Pippi Skarpetka” w wykonaniu Studia Teatralnego „Krak–Art” z Krakowa.

                 Na wstępie Pan aktor zapoznał dzieci z zasadami, które obowiązują w teatrze. Wspólnie ustalili jakie zachowania są odpowiednie, a jakie przeszkadzają grze aktorskiej i innym widzom.

                 „Pippi Skarpetka” to wesoła i zwariowana dziewczynka obdarzona niezwykłą siłą. Wraz ze swoją małpką i koniem mieszak w wilii zwanej Pięknotką. Dziewczynka wychowuje się sama, bez opieki dorosłych. Pippi nie chodzi do szkoły, nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego często wpada
       w kłopoty. W przedstawieniu aktorzy poruszają szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci poznają znaki drogowe, zasady poruszania się po jezdni, dowiadują się jak ważna jest znajomość numerów alarmowych. Spektakl ukazuje jak ważne jest to, aby nawzajem się szanować, słuchać i dbać o siebie.

                 Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Chętnie brały w nim udział zachęcane przez aktorów. Na koniec chętni mogli wejść na scenę i przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy.

     • Posprzątamy na wiosnę, bo Kręci Nas Recykling
      • Posprzątamy na wiosnę, bo Kręci Nas Recykling

      • W pierwszych 2 tygodniach wiosny posprzątamy naszą miejscowość w ramach udziału w ogólnopolskiej kampanii proekologicznej Kręci Nas Recykling.

       Akcja zainicjowana przez Oponeo.pl we współpracy z polskim ekologiem Dominikiem Dobrowolskim ma na celu organizację praktycznych akcji porządkowych,  poszerzenie świadomości  społecznej w kwestii recyklingu, oraz wyrobienie wspólnej odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska.  Organizatorzy kampanii prowadzą równolegle działania informacyjne nt prawidłowej utylizacji opon. Ponadto w bieżącej edycji planują posadzić 3000 drzew za zebrane zużyte opony.

        

       Porzucone opony zatruwają środowisko!

        

       Co wiemy o recyklingu ogumienia?

       Na zlecenie Oponeo w 2022 roku agencja SW Research przeprowadziła

       badanie sprawdzające „Co Polacy wiedzą o recyklingu opon?”. Jego wyniki

       jasno wskazują: większość z nas ma świadomość, że niewłaściwe

       składowanie zużytego ogumienia niesie za sobą jakieś zagrożenie, ale nie

       wie, jakie. Pozostaje również spora grupa osób, która nadal ignoruje

       problem.

        

       Czy kiedykolwiek oddałeś zużyte ogumienie do utylizacji?

       Odpowiedź twierdzącą na to kluczowe pytanie (badania przeprowadzonego

       przez Oponeo) udzieliło 87% respondentów. Oznacza to, że aż 13% Polaków

       nigdy nie oddało opon do utylizacji. Na pozór może wydawać się to

       niewielki procent. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy procenty

       zamienimy na realne liczby. Dla przykładu, w 2018 roku do obiegu

       wprowadzono 274 tys. opon. Jeżeli 13% użytkowników nie odda ich do

       recyklingu po zużyciu, w środowisku pozostanie ponad 35,5 tys. ton

       ogumienia.

        

       72% z nas wie, że porzucone opony szkodzą. Na pewno?

       Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadano respondentom to: Czy Twoim

       zdaniem opony porzucone w środowisku mają na nie wpływ? Chociaż aż 72%

       badanych odpowiedziało, że zdaje sobie z tego sprawę z zagrożenia, to

       jedyne 45% z tej grupy miało świadomość, że porzucone ogumienie nie

       ulega biologicznemu rozkładowi, ale ulega tylko defragmentacji

       (rozdrobnieniu). Małe kawałeczki rozpadających się opon zamieniają się w

       mikroplastiki, które kumulują w sobie (szczególnie w środowisku wodnym)

       dodatkowe zanieczyszczenia, np. metale ciężkie, ropopochodnie,

       pestycydy, herbicydy i inne toksyny, zamieniając się w małe bomby

       ekologiczne. W wyniku tego procesu mikroplastiki i zawarte w nich

       szkodliwe substancje przenikają do gleby i wód gruntowych, są zjadane

       przez zwierzęta, pochłaniane przez rośliny, zagrażając całej faunie i

       florze, w tym także człowiekowi.

        

       Czy jest się czego bać? Uwaga na mandat!

       Zdecydowana większość, bo aż 55% respondentów nie wie, jakie kary grożą

       za wyrzucanie opon w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Jedynie 17%

       Polaków ma świadomość, że maksymalny mandat wynosi do 5000 zł!

        

       Prawie 49% ankietowanych nie wie, gdzie oddać stare ogumienie. Osobom,

       które nigdy nie oddały opon do utylizacji zadano pytanie, dlaczego tego

       nie robią. Wyniki są zatrważające. 48,6% uczestników badania

       zadeklarowało, że nie wie, gdzie oddać zużyte ogumienie. Zgodnie z

       aktualnie obowiązującym prawem mamy przynajmniej kilka opcji do wyboru,

       które są całkowicie bezpłatne. Uwaga, dotyczą one ogumienia do pojazdów

       o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony.

        

       W każdej gminie działalność prowadzą PSZOK-i (Punkty Selektywnej Zbiórki

       Odpadów Komunalnych) lub MPSZOK-i (czyli ich mobilne odpowiedniki).

       Zasady pozostawiania tego typu odpadów nie są ujednolicone, dlatego

       warto zadzwonić do lokalnego punktu, aby poznać przyjęte kryteria.

       Często wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego uregulowanie

       płatności za wywóz śmieci. Niektóre gminy umożliwiają oddanie zużytych

       opon w ramach wywozu odpadów wielogabarytowych. Nie jest to rozwiązanie

       powszechne, dlatego polecamy skontaktowanie się z właściwym ze względu

       na miejsce zamieszkania urzędem gminy lub miasta, aby zasięgnąć

       aktualnych informacji.

        

       Zbiórka opon w słusznej sprawie!

       Wulkanizatorzy nie mają obowiązku odbierania zużytego ogumienia. Część

       warsztatów wprowadza taką usługę, jednak zwykle jest ona dodatkowo

       płatna. Interesującą propozycję ma dla swoich klientów Oponeo. Każda

       osoba, która kupi nowy komplet opon na Oponeo.pl z opcją „dostawa i

       montaż”, a następnie umówi się na usługę w warsztacie oznaczonym

       zielonym logo kampanii, może bezpłatnie pozostawić zużyty komplet do

       utylizacji.

     • Pod flagami, biało-czerwoną i żółto-białą
      • Pod flagami, biało-czerwoną i żółto-białą

      • „Tu wszystko się zaczęło...” tak o swoim rodzinnym mieście mówił św. Jan Paweł II. Wśród tych wspomnień ważnym czasem były lata dzieciństwa i edukacji. W naszej miejscowości na świat przyszedł inny wielki Polak generał Władysław Sikorski. Warto zaznaczyć, że przez wiele lat to tu swoje życiowe i edukacyjne doświadczenia zdobywali młodzi ludzie z całej naszej gminy. Społeczność szkolna oraz wszyscy zainteresowani dobrem uczniów uznali, że patronem szkoły musi zostać postać nieskazitelna, która stanowić będzie dla pokoleń autorytet. Wybrano Papieża Polaka Jana Pawła II. Wraz z imieniem szkoła zyskała sztandar i pomnik ufundowany przez mieszkańców gminy.

       Uśmiechnięta twarz jednego z najwybitniejszych Polaków wita codziennie uczniów, pracowników i gości Szkoły Podstawowej im. gen. W. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym.

       Tradycją stały się różne wydarzenia utrwalające poczucie przynależności do naszej szkolnej rodziny. Należą do nich gminne konkursy wiedzy, poetyckie, muzyczne i sportowe,  a także październikowe i majowe wspomnienia o wybitnych Polakach, św. Janie Pawle II i gen. Władysławie Sikorskim. Ponadto każda klasa kończąca edukację w tuszowskiej podstawówce żegna się z kolegami i dzieciństwem pod pomnikiem Papieża. W ten sposób ten etap życia zostaje ujęty w piękną symboliczną klamrę.

       Wartości i autorytety są niezmienne, nie można ich odwołać. Budują sens i cel życia, dlatego są dla nas najważniejsze. Dbamy o nie każdego dnia.