• Aktualności

     • Certyfikat „Serce i pomoc”
      • Certyfikat „Serce i pomoc”

      • 29 września w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów dla szkół uczestniczących w projekcie „Serce i pomoc”. Naszą szkołę reprezentowała dyrektor Małgorzata Wieczerzak, która odebrała z rąk pani kurator Małgorzaty Rauch certyfikat pierwszego stopnia. Dla naszej społeczności jest to duże wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy.

       Projekt ma na celu ułatwienie procesu adaptacji do nowej szkolnej rzeczywistości, jaką stanowi przejście z III do IV klasy w zakresie, m.in.: organizacji pracy, metod, wymagań i oczekiwań, zasad oceniania, uwarunkowanych indywidualnymi potrzebami rozwojowymi  i edukacyjnymi dzieci.   

     • W dworku Marii Konopnickiej
      • W dworku Marii Konopnickiej

      • 15 września klasy II i III pojechały na wycieczkę krajoznawczą do Żarnowca koło Krosna. Głównym celem wyprawy była wizyta w klimatycznym XVIII- wiecznym dworku, w którym mieszkała i tworzyła Maria Konopnicka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przewodnika, poznając  wnętrza i otoczenie dworku i lamusa. Następnym celem małych turystów  był spacer do XIX- wiecznej Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Siedzenie w starodawnych ławkach, oglądanie historycznych pomocy dydaktycznych wywołało niemałe zdziwienie i zaciekawienie. Najwięcej wrażeń dostarczyły opowieści pani przewodnik o dawnych karach stosowanych wobec nieposłusznych uczniów. Dzieci bardzo chętnie chciały uczestniczyć w wymierzaniu kary rózgą i klęczenia w kącie na worku grochu. Dopełnieniem atrakcji były warsztaty kaligraficzne, podczas których uczniowie pisali piórem i atramentem. Zakupy wartościowych pamiątek, obiad  i czas wolny w urokliwym  dworskim parku to ostatni element  udanej wycieczki.

     • Narodowe Czytanie 2023
      • Narodowe Czytanie 2023

      • 12. odsłona Narodowego Czytania w roku 2023 to odkrywanie piękna pozytywistycznej powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”

       Jak co roku akcja została objęta patronatem przez parę prezydencką. Państwo Agata i Andrzej Duda czytali fragmenty w sobotę 9 września. W naszej szkole wydarzenie odbyło się 13 września. Polonistki panie Barbara Ćwięka i Małgorzata Tyniec przygotowały uczniów klas starszych do spotkania z legendą o Janie i Cecylii, z emocjami towarzyszącymi powstaniu styczniowemu. Dyrektor szkoły Małgorzata Wieczerzak oraz uczniowie Emilia Kardyś, Szymon Maksoń i Mikołaj Szymański zaprezentowali urywki powieści, a Bartłomiej Kasprzak opatrzył je fragmentem filmu, ścieżką dźwiękową oraz prezentacją multimedialną o autorce.

       Uczestnicy na zakończenie otrzymali pamiątki w postaci okolicznościowych zakładek do książek wykonanych przez dyrektor GBP panią Patrycję Bednarską.

       To było pouczające i nastrojowe spotkanie z literaturą.

     • Uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny
      • Uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny

      • 4 września uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny. Tradycyjnie o godzinie 9.00 odbyła się Msza Święta, w czasie której prosiliśmy Matkę Bożą Wspomożenia Wiernych o łaski na najbliższe 10 miesięcy pracy. O 10.00 społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej , by wspólnie świętować inaugurację roku szkolnego 2023/2024. Pani dyrektor Małgorzata Wieczerzak serdecznie przywitała wszystkich zebranych gości na czele z gospodarzem gminy panem Andrzejem Głazem, rodziców, nauczycieli, pracowników, a szczególnie wychowanków i uczniów. Życzyła radości z każdego dnia spędzonego w murach tuszowskiej szkoły. Nie zabrakło także odniesień do wydarzeń sprzed lat, czyli wybuchu II wojny światowej. Wójt wyraził wdzięczność za kultywowanie tradycji i wychowanie młodego pokolenia w poczuciu wartości i tożsamości narodowej. Zwrócił się z najlepszymi życzeniami do pierwszoklasistów i ich rodziców. Następnie uczniowie klasy VI wierszem i piosenką uświetnili ten szczególny dzień. Zakończył się on spotkaniem z wychowawcami. Wszystkim życzymy pięknego i owocnego roku.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek 4 września.

       O godzinie 9.00 Msza Święta w kościele w Tuszowie, a następnie przemarsz do szkoły.

       Dojazd w poniedziałek:

       8.35 - Grochowe Chruściele, Grochowe Trześń, Grochowe Antońka,

       8.40 - Grochowe szkoła.

       Przedszkole działa również od 4 września.

       Autobusy:

       Dojazdy_i_odjazdy_autobusow(1).docx

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, dziękując Matce Bożej Wspomożenia Wiernych za szczęśliwie przeżyte 10 miesięcy pracy. Licznie zgromadzeni wychowankowie przedszkola, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły podsumowali mijający rok szkolny. Były wspomnienia, wspólne zdjęcia, radość z sukcesów we wszystkich dziedzinach. Wszyscy obiecali, że w czasie wakacji odpoczną, będą dbać o bezpieczeństwo i pełni nowych sił wrócą po wakacjach.

       Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:

       Kl. IV Zuzanna Guła, Magdalena Bieniek, Liliana Czerkies, Maja Jamrozy, Antoni Maziarz, Gabriela Mieszkowicz, Igor Peret, Maja Piechota,

       Kl. V Blanka Czerkies , Tymoteusz Drzymała, Karolina Gunia, Amelia Jamróz, Klara Miłek, Karolina Nowak , Dominika Pszeniczna, Julia Świątek , Zuzanna Tarapata

       Kl. VI Aleksander Kolin, Oliwia Łącz, Szymon Maksoń, Jakub Krzysztoforski, Michał Tyniec, Zuzanna Urbańczyk

       Kl. VII Aleksandra Kasprzak

       Kl. VIII Sebastian Ochalik, Paweł Radek, Łukasz Ulrych

       Dyplom za wzorową frekwencję otrzymali

       Nikola Hejnas i Wiktor Pazdro

       Podczas uroczystego pożegnania najstarszej klasy w szkole panowała atmosfera wspomnień. Zarówno grono nauczycielskie, rodzice, jak i siódmoklasiści z uwagą wysłuchali nostalgicznych słów absolwentów. Przypomnieli oni swoją edukacyjną podróż od czasu przedszkola aż do dziś. Radość mieszała się ze smutkiem. Dopełnieniem były życzenia powodzenia w przyszłości, które złożyła młodzieży p. dyrektor w imieniu całej szkolnej społeczności. Trzymamy za Was kciuki!

     • Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic
      • Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic

      • Dnia 21 czerwca uczniowie klas III wraz z rodzicami, panią wychowawczynią Lucyną Maziarz i panią katechetką Martą Ryniewicz udali się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic -  miejsca urodzenia Ojca Świętego – Jana Pawła II.

       Po przyjeździe do Kalwarii dzieci w strojach komunijnych przeżywały Eucharystię, która została odprawiona w intencji nich samych, ich rodziców oraz całych rodzin. Dzieci dziękowały przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej za dar I Komunii Świętej.  Następnie wszyscy udali się do Wadowic. Podróż kolejką, umożliwiła bliżej poznać  miejsca związane z Karolem Wojtyłą.

       Pielgrzymka upłynęła bardzo spokojnie i radośnie. Uczestnicy powrócili do domu ubogaceni duchowo w atmosferze wspólnego śpiewu, modlitwy i wdzięczności Bogu za dar pielgrzymowania.

     • Pasowanie na przedszkolaka
      • Pasowanie na przedszkolaka

      • 14  czerwca  2023 r.  w  naszym  przedszkolu odbyła się uroczystość Pasowania na przedszkolaka oraz akademia z okazji  dnia Mamy i Taty. W obecności pani Dyrektor, pana Wójta, rodziców,  dzieci z najmłodszej grupy wystąpiły z częścią artystyczną. Po złożeniu ślubowania dzieci zostały uroczyście pasowane przez panią Dyrektor Małgorzatę Wieczerzak. 23 dzieci zostało włączonych do grona przedszkolaków. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały Dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców.                                        Następnie wystąpiły  4- latki, prezentując program artystyczny z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki. Na zakończenie uroczystości przedszkolaki wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.

     • Słowiki w nowej muszli koncertowej
      • Słowiki w nowej muszli koncertowej

      • Gminny Konkurs piosenki przyrodniczej Słowik Wiosny 2023 był pierwszą imprezą zorganizowaną w nowej muszli koncertowej na Placu gen. W. Sikorskiego . Inauguracji  wyjątkowej imprezy dokonał wójt gminy Andrzej Głaz, życząc uczestnikom, zebranym gościom i sobie, aby nowo oddane miejsce służyło rozwojowi talentów, kultury i życiu artystycznemu mieszkańców. Dyrektor szkoły Małgorzata Wieczerzak powitała gości festiwalu: przedstawicieli Nadleśnictwa Mielec: Dariusza Pszenicznego, Leszka  Magdę, Grzegorza Gazdę,  nauczycieli  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  M. Karłowicza w Mielcu: Magdalenę Maziarz i Karolinę Janochę, wójta gminy oraz uczestników  wraz z opiekunami.  Jury po wysłuchaniu  utworów w wykonaniu uczniów klas I-III, doceniło wysoki poziom artystyczny dzieci i trud opiekunów włożony w przygotowanie do konkursu. Ostatecznie przyznano 3 nagrody i 5 wyróżnień.

       Nagrody: Karina Konefał, Katarzyna Kukulska- SP Borki Nizińskie, Marlena Bieniek ZSP Tuszów Narodowy

       Wyróżnienia: Kacper Radłowski ZS Jaślany, Lena  Rokoszak SP Borki Nizińskie, Nikola Rączka, Zofia Pieróg i Emilia Nowak-ZSP Tuszów Narodowy.

       Nagrody ufundowali i wręczyli wójt gminy oraz Nadleśnictwo Mielec reprezentowane przez Dariusza Pszenicznego. W czasie oczekiwania na wyniki, Leszek Magda poprowadził warsztaty dla dzieci nt. Jak mierzyć drzewa.  Nie zabrakło tradycyjnego powitania i pożegnania na rogu myśliwskim w wykonaniu Grzegorza Gazdy. Poczęstunek dla uczestników ufundowała Piekarnia Chorzelów- GS Tuszów Narodowy. Imprezę corocznie organizuje SP w Tuszowie Narodowym, a prace organizacyjne koordynuje Grażyna Zalewska-Vizauer.

     • Szukali matematyki
      • Szukali matematyki

      • Uczniowie klas I-III uczestniczyli w plenerowych warsztatach matematycznych zorganizowanych na terenie Nadleśnictwa Mielec. Zajęcia plenerowe odbyły się w ramach projektu Zielona matematyka, w którym uczestniczą uczniowie. Na leśnej ścieżce edukacyjnej do Bobra doskonalili praktyczne umiejętności matematyczne, zwłaszcza szacowania i  mierzenia długości. Pan Leszek Magda z nadleśnictwa w trakcie  warsztatów, pokazał dzieciom, jak  w łatwy sposób można oszacować wysokość drzewa, czy  długość leśnej trasy. Najwięcej wrażeń dostarczyły ćwiczenia samodzielnego operowania średnicomierzem i taśmą mierniczą przy mierzeniu obwodu i średnicy pnia. Oczywiście w trakcie warsztatów nie zabrakło zabaw ruchowych na leśnej polanie i tradycyjnego ogniska. Dziękujemy panu Leszkowi za super poprowadzone zajęcia.

     • Dzień Dziecka w naszym przedszkolu
      • Dzień Dziecka w naszym przedszkolu

      • Tegoroczny Dzień Dziecka w naszym przedszkolu przebiegał pod hasłem „Na sportowo,  bo to zdrowo”. Przedszkolaki  wzięły udział w wielu konkurencjach sportowych, grach i zabawach. Zanim boisko szkolne zamieniło się w arenę zmagań sportowych, dyrektor szkoły Małgorzata Wieczerzak wraz z wójtem gminy Andrzejem Głazem złożyli życzenia z okazji Dnia Dziecka, po czym zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy.  Przygotowane atrakcje sprawiły radość i zapewniły dzieciom świetną zabawę, bo śmiech było słychać niemal we wszystkich zakamarkach przedszkola. 

     • I Bieg Przedszkolaka
      • I Bieg Przedszkolaka

      • W poniedziałek 22 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w I Tuszowskim Biegu Przedszkolaka zorganizowanym z okazji 142 rocznicy urodzenia gen. W. Sikorskiego. W biegu wzięło udział 82 małych zawodników.  W zależności od grupy wiekowej dzieci miały do pokonania 100, 200, 300, 400m.  Rywalizacja była zacięta, a duch walki sportowy. Najmłodsi zaprezentowali dobrą formę sportową i  udowodnili, że bardzo lubią biegać. Wszyscy świetnie się bawili. Po zakończonych zawodach odbyła się uroczysta dekoracja, podczas której przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale z rąk wójta gminy Andrzeja Głaza i przewodniczącego rady Waldemara Maziarza. Celem imprezy była popularyzacja biegania jako najbardziej dostępnej formy aktywności fizycznej wśród dzieci oraz promocja zdrowego stylu życia.

       Indywidualne wyniki biegów:

       3-latki  dziewczynki

       I miejsce – Laura Gaj

       II miejsce – Weronika Walczak

       III miejsce – Lena Mrozik

       3-latki chłopcy

       I miejsce – Kacper Głowack

       II miejsce – Michał Naprawa

       III miejsce – Marcel Pszeniczny

       4-latki dziewczynki

       I miejsce – Julia Szcześniak

       II miejsce- Iga Witek

       III miejsce – Zuzanna Kotula

       4-latki chłopcy

       I miejsce – Szymon Nowak

       II miejsce – Tomasz Krempa

       III miejsce – Filip Gaj

       5-latki dziewczynki

       I miejsce – Laura Streb

       II miejsce -  Zofia Chruściel

       III miejsce – Maja Konefał

       5-latki chłopcy

       I miejsce – Alex Chruściel

       II miejsce – Szymon Pszeniczny

       III miejsce – Alan Zdziebło

       6-latki dziewczynki

       I miejsce – Julia Konefał

       II miejsce- Eliza Hyjek

       III miejsce – Maja Dudzik

       6-latki chłopcy

       I miejsce – Kacper Grabiec

       II miejsce- Szymon Kotula

       III miejsce – Michał Wąsik

     • 142 rocznica urodzenia naszego wielkiego rodaka gen. Władysława Sikorskiego
      • 142 rocznica urodzenia naszego wielkiego rodaka gen. Władysława Sikorskiego

      • 19 maja 2023 roku świętowaliśmy 142 rocznicę urodzenia naszego wielkiego rodaka gen. Władysława Sikorskiego. Uroczystość została zorganizowana pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik generała, gdzie odśpiewali hymn państwowy i złożyli kwiaty. Dalsza część odbyła się w tuszowskiej szkole noszącej imię generała Władysława Sikorskiego. Część artystyczna w wykonaniu uczniów stanowiła rozważania wokół hasła: „Jedna jest Polska”. Wójt gminy w swoim wystąpieniu podkreślił rolę niepodważalnych autorytetów w wychowaniu młodego pokolenia.

       Uroczystość uświetnili swoją obecnością Delegację Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie Na czele z kierownikiem Wydziału Walk i Męczeństwa dr. Piotrem Szopą,

       Jan Tarapata – radny sejmiku wojewódzkiego, Hubert Sobiczewski – nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, radni gminni na czele z przewodniczącym Waldemarem Maziarzem, Adrzej Głaz – wójt gminy, sołtysi, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych gminy, poczty sztandarowe wszystkich szkół gminnych, rodzice na czele z Katarzyną Winiarz - przewodniczącą Rady Rodziców SP w Tuszowie Narodowym, nauczyciele emeryci, mieszkańcy.

       Podsumowaniem świętowania było wręczenie nagród w gminnych  konkursach towarzyszących obchodom.

        

       Nagrodzeni w turnieju wiedzy o generale Sikorskim:

       Nagrodzeni:

       Szymon Maksoń – ZSP Tuszów Narodowy
       Michał Tyniec - ZSP Tuszów Narodowy

       Zuzanna Tarapata – ZSP Tuszów Narodowy

       Jakub Pluta – ZS Malinie

        

       Wyróżnieni:

       Patryk Gałka – ZS Malinie

       Aleksandra Kasprzak – ZSP Tuszów Narodowy

       Mikołaj Otfinowski – SP Borki Nizińskie

       Michał Babula – ZSP Tuszów Narodowy

        

        

       Laureaci konkursu pieśni maryjnej i papieskiej:

       Kategoria klas I-III

       Nagrody:

       Angelika Hyjek klasa III  SP Jaślany, opiekun:  Ewa Indyk

       Karina Konefał klasa VI SP Borki Nizińskie, opiekun: Barbara Jabłońska i Arkadiusz Chwałek

       Marlena Bieniek klasa I SP Tuszów Narodowy, opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Wyróżnienia:

       Lena Klich klasa I SP Jaślany, opiekun: Sylwia Kania

       Filip Świątek klasa III SP Tuszów Narodowy, opiekun: Lucyna Maziarz

       Aleksandra Pękala klasa II SP Tuszów Narodowy, opiekun: Renata Kotula i Patrycja Pieróg

       Nikola Rączka klasa I SP Tuszów Narodowy, opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Kategoria klas IV-VI

       Nagrody

       Karolina Demko klasa VI SP Czajkowa opiekun: Marzena Barszcz

       Julia Krakowska klasa VI SP Jaślany opiekun: Sylwia Kania

       Lena Stefaniak klasa VI  SP Borki Nizińskie opiekun: Barbara Jabłońska i Arkadiusz Chwałek

       Julia Świątek klasa V  SP Tuszów Narodowy opiekun: Lucyna Maziarz

       Zuzanna Pietryka klasa IV SP Malinie opiekun: Arkadiusz Chwałek

       Wyróżnienia

       Wiktoria Piechota klasa IV  SP Czajkowa, opiekun: Marzena Barszcz

       Weronika Graniczka klasa VI SP Borki Nizińskie, opiekun:  Barbara Jabłońska i Arkadiusz Chwałek

       Maja Jamrozy klasa IV SP Tuszów Narodowy, opiekun: Lucyna Maziarz

       Magdalena Bukowska klasa IV SP Malinie, opiekun: Arkadiusz Chwałek

       Krzysztof Hyjek klasa VI SP Malinie, opiekun: Arkadiusz Chwałek

     • Finał programu "Rosnę z matematyką"
      • Finał programu "Rosnę z matematyką"

      • Dzieci z oddziału zerowego oraz  z oddziału pięciolatków od 01 lutego do 30 kwietnia uczestniczyły w dodatkowych zajęciach matematycznych w ramach  programu grantowego Rosnę z matematyką. Środki na realizację zwycięskiego projektu przekazała Fundacja Mbanku. Przedszkolaki poprzez zabawę, własne doświadczenie, praktyczne działanie poznawały liczby, szukały matematyki w sali przedszkolnej, w domu, w ogródku, na boisku itp. Samodzielnie podejmowały próby mierzenia długości, objętości, ważenia, liczenia, rozpoznawania monet. W ramach działań projektowych chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. Gdzie mieszka matematyka. 11 uczestników konkursu za artystyczne  wykonanie ciekawych, trafnych spostrzeżeń otrzymało pamiątkowe dyplomy i nagrody, których zakup sfinansowała również  fundacja Mbanku.

     • Posadzili "Las Papieski"
      • Posadzili "Las Papieski"

      • Nadleśnictwo Mielec zainicjowało piękną akcję posadzenia Lasu Papieskiego, do której zaproszeni zostali uczniowie naszej szkoły. W pogodny kwietniowy dzień w Leśnictwie Malinie (oddz. 157d) pracownicy nadleśnictwa, na czele z nadleśniczym Hubertem Sobiczewskim, spotkali się z uczniami klasy VI, będącymi pod opieką Pani dyrektor Małgorzaty Wieczerzak i nauczyciela Grażyny Zalewskiej-Vizauer. Na 38 arowej powierzchni, wśród rosnących modrzewi, wszyscy zebrani posadzili 500 sadzonek buka, wzbogacając w ten sposób bioróżnorodność środowiska leśnego. Nadleśniczy, zwracając się do zebranych uczniów i pracowników poinformował, że posadzony las poświęcony zostanie wielkiemu Polakowi - Świętemu Janowi Pawłowi II.

       Dla uczniów to wyjątkowo wartościowa edukacja integrująca treści społeczne, patriotyczne, przyrodnicze i ekologiczne.