• Aktualności

     • Finał programu "Rosnę z matematyką"
      • Finał programu "Rosnę z matematyką"

      • Dzieci z oddziału zerowego oraz  z oddziału pięciolatków od 01 lutego do 30 kwietnia uczestniczyły w dodatkowych zajęciach matematycznych w ramach  programu grantowego Rosnę z matematyką. Środki na realizację zwycięskiego projektu przekazała Fundacja Mbanku. Przedszkolaki poprzez zabawę, własne doświadczenie, praktyczne działanie poznawały liczby, szukały matematyki w sali przedszkolnej, w domu, w ogródku, na boisku itp. Samodzielnie podejmowały próby mierzenia długości, objętości, ważenia, liczenia, rozpoznawania monet. W ramach działań projektowych chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. Gdzie mieszka matematyka. 11 uczestników konkursu za artystyczne  wykonanie ciekawych, trafnych spostrzeżeń otrzymało pamiątkowe dyplomy i nagrody, których zakup sfinansowała również  fundacja Mbanku.

     • Posadzili "Las Papieski"
      • Posadzili "Las Papieski"

      • Nadleśnictwo Mielec zainicjowało piękną akcję posadzenia Lasu Papieskiego, do której zaproszeni zostali uczniowie naszej szkoły. W pogodny kwietniowy dzień w Leśnictwie Malinie (oddz. 157d) pracownicy nadleśnictwa, na czele z nadleśniczym Hubertem Sobiczewskim, spotkali się z uczniami klasy VI, będącymi pod opieką Pani dyrektor Małgorzaty Wieczerzak i nauczyciela Grażyny Zalewskiej-Vizauer. Na 38 arowej powierzchni, wśród rosnących modrzewi, wszyscy zebrani posadzili 500 sadzonek buka, wzbogacając w ten sposób bioróżnorodność środowiska leśnego. Nadleśniczy, zwracając się do zebranych uczniów i pracowników poinformował, że posadzony las poświęcony zostanie wielkiemu Polakowi - Świętemu Janowi Pawłowi II.

       Dla uczniów to wyjątkowo wartościowa edukacja integrująca treści społeczne, patriotyczne, przyrodnicze i ekologiczne.

     • Kręci nas recykling w Dniu Ziemi
      • Kręci nas recykling w Dniu Ziemi

      • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym z okazji Dnia Ziemi posprzątali swoją miejscowość, a w ogródku szkolnym posadzili słoneczne bratki. W dniach 12 IV-20 IV 2023  odbyło  się wielkie sprzątanie w ramach uczestnictwa w ogólnopolskiej  akcji ekologicznej Kręci nas Recykling. Poszczególne klasy wyruszyły w różne  części wsi w poszukiwaniu śmieci. Nie było problemu z napełnieniem worków, chociaż klasy zgodnie stwierdziły, że było nieco mniej śmieci niż w ubiegłym roku. Łącznie uczniowie zebrali dwanaście 120 - litrowych worków śmieci. Wśród wyrzuconych odpadów młodzi ekolodzy znaleźli stary obity garnek, dziurawy skórzany trzewik, 2  opony oraz  stare koło od roweru.  Najwięcej ludzie wyrzucają butelek PET i foliowych opakowań. Nie brakowało  puszek po napojach i butelek szklanych. Niechlubnym hitem akcji było znalezienie świeżego nielegalnego wysypiska śmieci. Akcję udało się przeprowadzić dzięki współpracy szkoły  z wybitnym polskim ekologiem -Dominikiem Dobrowolskim oraz firmie Oponeo, która jest pomysłodawcą przedsięwzięcia. Dzięki przekazanym  przez organizatora  środkom finansowym zakupiono niezbędne rzeczy  do przeprowadzenia akcji oraz środki czystości i materiały papiernicze dla szkoły.

     • Zielona matematyka
      • Zielona matematyka

      • W dniu 29 marca 2023 r. w ramach realizowanego projektu „Zielona matematyka” finansowanego przez Fundację mBank, uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami byli z wizytą w oddziale Banku Spółdzielczego w Tuszowie Narodowym. Dzięki uprzejmości pracowników banku uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda praca w tej instytucji. Dzieci dowiedziały się jakie operacje można wykonywać w okienkach bankowych, poznały zasadę działania bankomatu. Zobaczyły również jak liczy się duże ilości monet i banknotów. To była bardzo ciekawa lekcja, z której uczniowie wynieśli wiele cennych informacji. 

     • Podsumowanie szkolnego konkursu „Droga krzyżowa w oczami dziecka”.
      • Podsumowanie szkolnego konkursu „Droga krzyżowa w oczami dziecka”.

      • Konkurs skierowany był dla klas I – VIII naszej szkoły. Na konkurs wpłynęło 49 prac plastycznych. 21 z klas I- III oraz 28 z klas IV- VIII. Organizatorką  konkursu była p. Marta Ryniewicz. Główny cel konkursu to zachęcenie dzieci i młodzieży do pogłębienia znajomości  z życia Jezusa Chrystusa, oraz propagowanie wartości religijnych w świetle Biblii. Uczestnicy wykonali jedną stację drogi krzyżowej dowolną techniką. Komisja konkursowa w składzie:   p. Barbara Ćwięka, p. Lucyna Maziarz,  postanowiła przyznać dyplomy oraz nagrody wszystkim biorącym udział,  doceniając ich chęci i zaangażowanie oraz wkład jaki włożyli wykonując plastycznie scenę stacji drogi krzyżowej Jezusa.

       Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Poprzez ten trud jeszcze bardziej uczcili mękę i cierpienie Jezusa w okresie Wielkiego Postu.

       W związku 18-tą rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, młodzież naszej szkoły przygotowała Drogę Krzyżową ze św. Janem Pawłem II. Społeczność uczniowska wykonała również serca w hołdzie wdzięczności i obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

     • Artystyczne sukcesy na Wielkanoc
      • Artystyczne sukcesy na Wielkanoc

      • Uczniowie  naszej szkoły wzięli aktywny udział w artystycznym konkursie na  Pisankę Wielkanocną organizowanym przez Dom Kultury w Przecławiu. Na konkurs z naszej szkoły wpłynęło 35 prac. Szczęście uśmiechnęło się do Miry Nowak z kl. I oraz do Huberta Polek z klasy III. Uczniowie  otrzymali wyróżnienia w konkursie. Wraz z rodzicami uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród ,które odbyło się w sobotę ,01 kwietnia w Domu Kultury w Przecławiu. Małym artystom składamy  gratulacje i cieszymy się razem z nimi.

     • Spektakl „Pippi Skarpetka” w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem
      • Spektakl „Pippi Skarpetka” w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem

      • W dniu 17.02.2023 r. dzieci z grupy „0” oraz uczniowie klas I-III odwiedzili Gminny Ośrodek Kultury w Grochowem. Celem wyjazdu było spotkanie z teatrem dla najmłodszych. W programie była bajka „Pippi Skarpetka” w wykonaniu Studia Teatralnego „Krak–Art” z Krakowa.

                 Na wstępie Pan aktor zapoznał dzieci z zasadami, które obowiązują w teatrze. Wspólnie ustalili jakie zachowania są odpowiednie, a jakie przeszkadzają grze aktorskiej i innym widzom.

                 „Pippi Skarpetka” to wesoła i zwariowana dziewczynka obdarzona niezwykłą siłą. Wraz ze swoją małpką i koniem mieszak w wilii zwanej Pięknotką. Dziewczynka wychowuje się sama, bez opieki dorosłych. Pippi nie chodzi do szkoły, nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego często wpada
       w kłopoty. W przedstawieniu aktorzy poruszają szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci poznają znaki drogowe, zasady poruszania się po jezdni, dowiadują się jak ważna jest znajomość numerów alarmowych. Spektakl ukazuje jak ważne jest to, aby nawzajem się szanować, słuchać i dbać o siebie.

                 Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Chętnie brały w nim udział zachęcane przez aktorów. Na koniec chętni mogli wejść na scenę i przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy.

     • Posprzątamy na wiosnę, bo Kręci Nas Recykling
      • Posprzątamy na wiosnę, bo Kręci Nas Recykling

      • W pierwszych 2 tygodniach wiosny posprzątamy naszą miejscowość w ramach udziału w ogólnopolskiej kampanii proekologicznej Kręci Nas Recykling.

       Akcja zainicjowana przez Oponeo.pl we współpracy z polskim ekologiem Dominikiem Dobrowolskim ma na celu organizację praktycznych akcji porządkowych,  poszerzenie świadomości  społecznej w kwestii recyklingu, oraz wyrobienie wspólnej odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska.  Organizatorzy kampanii prowadzą równolegle działania informacyjne nt prawidłowej utylizacji opon. Ponadto w bieżącej edycji planują posadzić 3000 drzew za zebrane zużyte opony.

        

       Porzucone opony zatruwają środowisko!

        

       Co wiemy o recyklingu ogumienia?

       Na zlecenie Oponeo w 2022 roku agencja SW Research przeprowadziła

       badanie sprawdzające „Co Polacy wiedzą o recyklingu opon?”. Jego wyniki

       jasno wskazują: większość z nas ma świadomość, że niewłaściwe

       składowanie zużytego ogumienia niesie za sobą jakieś zagrożenie, ale nie

       wie, jakie. Pozostaje również spora grupa osób, która nadal ignoruje

       problem.

        

       Czy kiedykolwiek oddałeś zużyte ogumienie do utylizacji?

       Odpowiedź twierdzącą na to kluczowe pytanie (badania przeprowadzonego

       przez Oponeo) udzieliło 87% respondentów. Oznacza to, że aż 13% Polaków

       nigdy nie oddało opon do utylizacji. Na pozór może wydawać się to

       niewielki procent. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy procenty

       zamienimy na realne liczby. Dla przykładu, w 2018 roku do obiegu

       wprowadzono 274 tys. opon. Jeżeli 13% użytkowników nie odda ich do

       recyklingu po zużyciu, w środowisku pozostanie ponad 35,5 tys. ton

       ogumienia.

        

       72% z nas wie, że porzucone opony szkodzą. Na pewno?

       Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadano respondentom to: Czy Twoim

       zdaniem opony porzucone w środowisku mają na nie wpływ? Chociaż aż 72%

       badanych odpowiedziało, że zdaje sobie z tego sprawę z zagrożenia, to

       jedyne 45% z tej grupy miało świadomość, że porzucone ogumienie nie

       ulega biologicznemu rozkładowi, ale ulega tylko defragmentacji

       (rozdrobnieniu). Małe kawałeczki rozpadających się opon zamieniają się w

       mikroplastiki, które kumulują w sobie (szczególnie w środowisku wodnym)

       dodatkowe zanieczyszczenia, np. metale ciężkie, ropopochodnie,

       pestycydy, herbicydy i inne toksyny, zamieniając się w małe bomby

       ekologiczne. W wyniku tego procesu mikroplastiki i zawarte w nich

       szkodliwe substancje przenikają do gleby i wód gruntowych, są zjadane

       przez zwierzęta, pochłaniane przez rośliny, zagrażając całej faunie i

       florze, w tym także człowiekowi.

        

       Czy jest się czego bać? Uwaga na mandat!

       Zdecydowana większość, bo aż 55% respondentów nie wie, jakie kary grożą

       za wyrzucanie opon w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Jedynie 17%

       Polaków ma świadomość, że maksymalny mandat wynosi do 5000 zł!

        

       Prawie 49% ankietowanych nie wie, gdzie oddać stare ogumienie. Osobom,

       które nigdy nie oddały opon do utylizacji zadano pytanie, dlaczego tego

       nie robią. Wyniki są zatrważające. 48,6% uczestników badania

       zadeklarowało, że nie wie, gdzie oddać zużyte ogumienie. Zgodnie z

       aktualnie obowiązującym prawem mamy przynajmniej kilka opcji do wyboru,

       które są całkowicie bezpłatne. Uwaga, dotyczą one ogumienia do pojazdów

       o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony.

        

       W każdej gminie działalność prowadzą PSZOK-i (Punkty Selektywnej Zbiórki

       Odpadów Komunalnych) lub MPSZOK-i (czyli ich mobilne odpowiedniki).

       Zasady pozostawiania tego typu odpadów nie są ujednolicone, dlatego

       warto zadzwonić do lokalnego punktu, aby poznać przyjęte kryteria.

       Często wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego uregulowanie

       płatności za wywóz śmieci. Niektóre gminy umożliwiają oddanie zużytych

       opon w ramach wywozu odpadów wielogabarytowych. Nie jest to rozwiązanie

       powszechne, dlatego polecamy skontaktowanie się z właściwym ze względu

       na miejsce zamieszkania urzędem gminy lub miasta, aby zasięgnąć

       aktualnych informacji.

        

       Zbiórka opon w słusznej sprawie!

       Wulkanizatorzy nie mają obowiązku odbierania zużytego ogumienia. Część

       warsztatów wprowadza taką usługę, jednak zwykle jest ona dodatkowo

       płatna. Interesującą propozycję ma dla swoich klientów Oponeo. Każda

       osoba, która kupi nowy komplet opon na Oponeo.pl z opcją „dostawa i

       montaż”, a następnie umówi się na usługę w warsztacie oznaczonym

       zielonym logo kampanii, może bezpłatnie pozostawić zużyty komplet do

       utylizacji.

     • Pod flagami, biało-czerwoną i żółto-białą
      • Pod flagami, biało-czerwoną i żółto-białą

      • „Tu wszystko się zaczęło...” tak o swoim rodzinnym mieście mówił św. Jan Paweł II. Wśród tych wspomnień ważnym czasem były lata dzieciństwa i edukacji. W naszej miejscowości na świat przyszedł inny wielki Polak generał Władysław Sikorski. Warto zaznaczyć, że przez wiele lat to tu swoje życiowe i edukacyjne doświadczenia zdobywali młodzi ludzie z całej naszej gminy. Społeczność szkolna oraz wszyscy zainteresowani dobrem uczniów uznali, że patronem szkoły musi zostać postać nieskazitelna, która stanowić będzie dla pokoleń autorytet. Wybrano Papieża Polaka Jana Pawła II. Wraz z imieniem szkoła zyskała sztandar i pomnik ufundowany przez mieszkańców gminy.

       Uśmiechnięta twarz jednego z najwybitniejszych Polaków wita codziennie uczniów, pracowników i gości Szkoły Podstawowej im. gen. W. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym.

       Tradycją stały się różne wydarzenia utrwalające poczucie przynależności do naszej szkolnej rodziny. Należą do nich gminne konkursy wiedzy, poetyckie, muzyczne i sportowe,  a także październikowe i majowe wspomnienia o wybitnych Polakach, św. Janie Pawle II i gen. Władysławie Sikorskim. Ponadto każda klasa kończąca edukację w tuszowskiej podstawówce żegna się z kolegami i dzieciństwem pod pomnikiem Papieża. W ten sposób ten etap życia zostaje ujęty w piękną symboliczną klamrę.

       Wartości i autorytety są niezmienne, nie można ich odwołać. Budują sens i cel życia, dlatego są dla nas najważniejsze. Dbamy o nie każdego dnia.

     • Bieg "Wilczym tropem"
      • Bieg "Wilczym tropem"

      • 5 marca podczas biegu „Wilczym tropem”  w Mielcu naszą szkołę reprezentowała kilkunastoosobowa sportowa ekipa. Uczniowie, rodzice i dyrekcja szkoły pobiegli, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i udział naszej młodzieży w tym ważnym wydarzeniu. „Cześć i chwała Bohaterom”

     • Rekordowy finał Ekowalentynek 2023
      • Rekordowy finał Ekowalentynek 2023

      • W  lutym po raz kolejny przyłączyliśmy  się do ogólnopolskiej zbiórki baterii  w ramach akcji Ekowalentynki 2023. Akcja odbyła się dzięki wieloletniej współpracy koordynatora zbiórki w lokalnym środowisku Grażyny Zalewskiej - Vizauer z pomysłodawcą akcji w kraju- Dominikiem Dobrowolskim; polskim ekologiem, podróżnikiem, organizatorem wielu przyjaznych środowisku przedsięwzięć w kraju i w Europie. Został pobity rekord zbiórki w szkole. Łącznie zebraliśmy aż 6563 sztuki baterii, co sprawiło ,że 132 kg mniej śmieci będzie na Ziemi. Mistrzami  zbiórki zostali:  Igor Wieczerzak  kl. II- 720 sztuk, Nikola Hejnas kl.V-520 sztuk, Jakub Świątek i Weronika Winiarz kl. II-po 500 sztuk, Oliwia Bąk kl.I-445 sztuk, Pola Pszeniczna kl.II-345 sztuk, Oliwia Taraska kl.I-300 sztuk. Wyróżnieni w akcji, to uczniowie, którzy zgromadzili powyżej 100 sztuk baterii: Zuzanna Maziarz kl. II, Walczak Wojciech kl. II, Mia Chruściel kl. II, Zuzanna Hyjek kl. I, Liliana Mróz kl.I, Kacper Rejman kl. III, Wiktoria Kamińska-oddział zerowy, Julia Pazdro kl. VI, Antoni Maziarz kl. IV, Igor Peret kl. IV. Drużynowo na szczególną pochwałę zasługuje klasa II, ponieważ zebrała łącznia aż 2805,co dało jej I miejsce w szkole. Brawo dla młodych ekologów, którzy dbają o Ziemię od najmłodszych lat. Fundusze na dyplomy i drobne nagrody otrzymaliśmy od koordynatora krajowego, za co serdecznie dziękujemy. Ekowalentynki 2023 na terenie kraju odbyły się dzięki następującym firmom i organizacjom:

                  

        

        

     • Zabawa choinkowa
      • Zabawa choinkowa

      • W czwartek  09.02. 2023 w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Od godziny 12.000 bawiły się przedszkolaki, następnie od 15.00  dzieci z klas I-III, a od 17.00 uczniowie  z klas IV-VIII.  Tańce i ciekawe zabawy  prowadził wodzirej z Agencji  Eventowej  Alternatywa w Mielcu . Uczniowie szkoły podstawowej wrócili to tradycji sprzed pandemii  i zarówno grupa młodsza , jak i starsi uczniowie bal rozpoczęli  od zatańczenia poloneza. Poczęstunek dla dzieci przygotowali rodzice z trójek klasowych.

     • Ferie z ekonomią
      • Ferie z ekonomią

      • Od 16 do 20 stycznia w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach projektu ,,Ferie z ekonomią",  którego organizatorem była Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W sumie uczestniczyło w nich dziewiętnaścioro uczniów z klas od VI do VIII.

       Każdego dnia odbywały się ciekawe zajęcia w formie gier i zabaw edukacyjnych dotyczących ekonomii, bankowości oraz roli banku centralnego.

       Ponadto uczniowie wzięli udział w dwóch wyjazdach: do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie oraz do Firmy Tarapata w Mielcu.

       Podczas zajęć odbywał się konkurs indywidualny, którego zwycięzcami zostali Michał Tyniec, Michał Babula, Andres Szpara i Julia Świętoń. Koordynatorem projektu w szkole była Małgorzata Tyniec.

     • Dotacja na zieloną matematykę
      • Dotacja na zieloną matematykę

      • W II półroczu uczniowie klas I-III ZSP w Tuszowie Narodowym będą uczestniczyć w dodatkowych warsztatach matematyczno-ekologicznych realizowanych w ramach  projektu Oszczędzam, bo przeliczam. Projekt autorstwa wychowawczyni klasy I Grażyny Zalewskiej-Vizauer otrzymał dofinansowanie z dotacji Matematyka na zielono pochodzącej ze środków Fundacji mBanku. Wraz z dofinansowaniem fundacja przekazała darowiznę rzeczową w postaci 75 książek pt. Matematyka na zielono dla każdego uczestnika warsztatów. Grantobiorcą projektu jest Stowarzyszenie Oświatowo-Wychowawcze Ojcowizna w Tuszowie Narodowym. Projekt jest odpowiedzią na współczesne problemy związane z brakiem naturalnych surowców, wysokimi cenami surowców i produktów oraz koniecznością ich oszczędzania. Założeniem jest, aby na bazie praktycznych umiejętności matematycznych  kształtować postawy proekologiczne, aby uczniowie dostrzegli związek liczenia z oszczędzaniem pieniędzy, papieru, ciepła, wody, energii, czy zdrowego, domowego odżywiania. Warsztatom stacjonarnym i plenerowym będą towarzyszyć konkursy, matematyczno-ekologiczne popisy i wystawy zdjęć.

     • Synapsik MEN
      • Synapsik MEN

      • Uczniowie naszej szkoły rozwijają zwoje zdolności, uczestnicząc w licznych konkursach. W edycji jesiennej Synapsik MEN dzieci z klasy II i III zmagali się z zadaniami z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i z języka angielskiego. Wszyscy otrzymali dyplomy i drobne nagrody. Dobry wynik uzyskało czworo uczniów – Anna Tyniec, Marcelina Skórska, Zofia Szcześniak, Marcin Malec. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Lucyny Maziarz

     • Wizyta seniorów w szkole
      • Wizyta seniorów w szkole

      • Na zaproszenie pani dyrektor Małgorzaty   Wieczerzak 02 lutego 2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym gościli seniorzy wraz z opiekunami z Dziennego Domu Pomocy w Dębiakach. Specjalnie dla seniorów zorganizowane zostało spotkanie kolędowe na zakończenie okresu bożonarodzeniowego. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Andrzej Głaz oraz przewodniczący Rady Gminy Waldemar Maziarz. Pani dyrektor witając gości, wyraziła szczere zadowolenie z przybycia gości. Podkreśliła ogromne znaczenie spotkań wielopokoleniowych dla wychowania dzieci i młodzieży w poszanowaniu, tolerancji i życzliwości społecznej. Wójt wyraził ogromną wdzięczność za zorganizowanie spotkania dla seniorów, a gościom za przybycie i za spotkanie, które jest doskonałą lekcją  dla najmłodszego pokolenia. Podkreślił, że sam wyjątkowo szanuje kontakty z seniorami, bo bardzo dużo uczy się od starszego pokolenia. Goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci z oddziału zerowego  oraz występ pt. Jest taki dzień w wykonaniu klasy I i II. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd oraz pamiątkowym zdjęciem.