• Aktualności

     • W świątecznym nastroju
      • W świątecznym nastroju

      • W środę 21 grudnia 2022 odbyły się w naszej szkole jasełka, w których wystąpili uczniowie z klasy I, II i IV. Jasełka obejrzeli zebrani na sali gimnastycznej uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele  i zaproszeni nauczyciele - emeryci: pani Janina Bąk, pani Maria Krępa, pani Elżbieta Paśko, pani Grażyna Kusek, pani Danuta Ruła i pan Kazimierz Tarapata. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych i złożyła im świąteczne życzenia. Po występie małych artystów, przygotowanych przez panią Grażynę Zalewską – Vizauer i panią Renatę Kotulę wszyscy uczestnicy uroczystości  zaśpiewali pod kierownictwem pani Lucyny Maziarz pastorałkę „Tylko jedna jest taka noc” i kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Dekoracje do występu przygotowała pani Teresa Staśto.

       Kolejnego dnia w czwartek 22 grudnia 2023 odbyły się klasowe wigilie. Uczniowie ze swoimi  wychowawcami  łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, przy odświętnych stołach wspólnie jedli przygotowany  poczęstunek i śpiewali kolędy.

     • Świąteczne konkursy gminne. Podsumowanie
      • Świąteczne konkursy gminne. Podsumowanie

      • 19 XII 2022 w szkole   odbył się finał Gminnego Konkursu Rękodzielniczego pt. Piękne, bo naturalne.

       Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie uczniowie  szkół z terenu gminy odebrali nagrody z rąk  gości honorowych- Pana Huberta Sobiczewskiego- Nadleśniczego Nadleśnictwa Mielec, Pani Renaty Paterak- Sekretarza gminy Tuszów Narodowy, Pani Patrycji  Bednarskiej- dyrektora Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym oraz Pani Małgorzaty Wieczerzak- dyrektora szkoły. Organizatorem konkursu była SP w Tuszowie Narodowym, współorganizatorem, a zarazem fundatorem nagród głównych- żywych choinek było Nadleśnictwo Mielec. Nagrody ufundowali również Stowarzyszenie Oświatowo-Wychowawcze Ojcowizna w Tuszowie Narodowym ,oraz gmina Tuszów Narodowy. Wójt Gminy Pan Andrzej Głaz otoczył konkurs mecenatem kulturowym. Osoby zaangażowane w organizację imprezy-Grażyna Zalewska-Vizauer, Renata Kotula ,Katarzyna Szeliga (SP w Tuszowie Narodowym) oraz Magdalena Różycka (Nadleśnictwo Mielec). Podczas finału odbyło się również  uroczyste wręczenie uczniom naszej szkoły nagród zdobytych w Gminnym  konkursie  na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Organizatorem konkursu był Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie z Biblioteką Publiczną w Tuszowie Narodowym. Nagrody wręczyły: Pani sekretarz gminy oraz Pani  dyrektor biblioteki. Dziękujemy serdecznie fundatorom nagród i organizatorom konkursów za wspieranie edukacji zrównoważonego rozwoju, promowanie zdrowego stylu życia i kultywowanie tradycji, a uczestnikom- za duży wkład pracy i zaangażowanie twórcze.

       Nagrody główne

       1.Julia Zygmunt ZS Jaślany

       2.Mia Chruściel  ZSP Tuszów Narodowy

       Nagrody

       1.Karol Kuroń ZS Malinie

       2.Mateusz Staśto  SP Borki Nizińskie

       3.Liliana Mróz ZSP Tuszów Narodowy

       Wyróżnienia

       1.Szymon Łachut  ZS Malinie                                       6.Mira Nowak ZSP Tuszów Narodowy

       2.Stanisław  Radek ZS Malinie                                     7.Karina Konefał SP Borki Nizińskie

       3.Marlena Bieniek ZSP Tuszów Narodowy                   8.Antonina  Krępa  SP Borki  Nizińskie

       4.Zuzanna Hyjek ZSP Tuszów Narodowy                     9.Seweryn  Klaus     SP Czajkowa

       5.Zuzanna Maziarz ZSP Tuszów Narodowy                 10.Anna  Tyniec  ZSP Tuszów Narodowy

     • Ogólnopolski sukces Leny Pieróg z klasy I
      • Ogólnopolski sukces Leny Pieróg z klasy I

      • Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Konkurs zorganizowała Fundacja BGK J. K. Steczkowskiego. Kartka wykonana w myśl zasady zrównoważonego rozwoju z materiałów naturalnych przez uczennicę klasy I Lenę Pieróg znalazła się w ścisłej czołówce  zwycięzców konkursu. Jedno z 7 wyróżnień przyznano Lenie. Opiekunowie  konkursu Grażyna Zalewska-Vizauer i  Patrycja Pieróg. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych wygranych.

     • Nasz udział w finale w Rzeszowie
      • Nasz udział w finale w Rzeszowie

      • Licznie reprezentowaliśmy naszą szkołę w Finale Podkarpackiego Konkursu Literatura i dzieci .Finał odbywał się w Rzeszowie w dniach 13 i 14 XII 2022.Po otrzymaniu nominacji w regionie uczniowie Marcelina Bieniek, Mateusz Maksoń (klasa I) ,Marcelina Skórska (kl. II) oraz Blanka Czerkies (kl. V) wystąpili na scenie WDK w Rzeszowie. prezentując poezję z kręgu tematycznego Te, co skaczą i fruwają. Na rzeszowskiej scenie wszyscy mali artyści zaprezentowali się doskonale, ale szczęście uśmiechnęło się najmocniej do Marceliny. Uczennica klasy II zdobyła wyróżnienie w tymże konkursie w kategorii-recytacja. Uczniów do konkursu przygotowały panie: Małgorzata Wieczerzak, Renata Kotula i  Grażyna Zalewska-Vizauer.Dzieci podczas pobytu w WDK w Rzeszowie uczestniczyły w emocjonujących warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę teatru Maska. Wyjazd uczniów z klasy I i II odbył się dzięki życzliwości i bardzo dużej pomocy Rodziców Mateusza z klasy I- państwa Adama i Renaty Maksoń, za co z całego serca dziękujemy. Przy okazji wyjazdu tata Mateusza zawiózł do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie zebrane przez szkołę  dary w ramach  akcji Polakom na Ukrainie.

     • Nasze "Przygody z paragrafem"
      • Nasze "Przygody z paragrafem"

      • Dnia 6.12.2022 grupa uczniów  naszej szkoły pojechała do Warszawy, aby wziąć udział w projekcie „Przygody z Paragrafem”. Cykl zajęć odbył się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości.

       W ramach projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach ph. „Przygoda z kryminalistyką”, które obejmowały spotkanie z przedstawicielami Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Młodzież  miała okazję zobaczyć, jak wyglądają oględziny miejsca przestępstwa i spróbować samodzielnie rozwiązać zagadkę kryminalistyczną. Druga część spotkania dotyczyła tworzenia portretów pamięciowych. Zajęcia odbyły się w atmosferze współpracy i będą długo wspominane przez wszystkich uczestników warsztatów.

       Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie budynku Sejmu RP. W trakcie pobytu w tym ważnym miejscu uczniowie mogli zaspokoić ciekawość dotyczącą pracy parlamentarzystów oraz zdobyć wiele informacji o  tym, czym się na co dzień zajmują.  Koordynatorem projektu w szkole była Małgorzata Tyniec. Wyjazd był możliwy dzięki rodzicom uczniów i sponsorowi, którym był pan Jan Tarapata. Dziękujemy.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia
      • Światowy Dzień Pluszowego Misia

      • 25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji:  każdy przedszkolak przyszedł ze swoim „milutkim przyjacielem”, poznaliśmy historię pluszowego misia,  odbyły się  także zabawy ruchowe, konkursy, zgadywanki, misiowe tańce oraz śpiewnie piosenek. Ten dzień pełen był uśmiechu, radości i wspólnej zabawy.

     • Wizyta Świętego Mikołaja
      • Wizyta Świętego Mikołaja

      • Wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Św. Mikołaj nie zawiódł naszych przedszkolaków i  nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola i obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Każda grupa w ramach podziękowania wyrecytowała dla Mikołaja wierszyk i zaśpiewała piosenkę. Był to dzień pełen wrażeń i radości dla przedszkolaków. Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy za rok !

     • Spotkanie ze strażakami i ratownikiem medycznym
      • Spotkanie ze strażakami i ratownikiem medycznym

      • 1 grudnia 2022 uczniowie z kl. I-III wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grochowem I w składzie: p. Marek Ciemięga, p. Piotr Hejnas, p. Mateusz Tomecki, p. Mateusz Piechota i p. Kamil Rado. Uczniowie poznali pracę i wyposażenie strażaków oraz dowiedzieli się, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały specjalne ubranie strażackie, obuwie z metalową podeszwą, rękawice i kominiarki, hełmy, sprzęt ochrony dróg oddechowych i  sygnalizator bezruchu. Uczniowie oglądali, jak prawidłowo przenoszona jest na noszach poszkodowana osoba. Pokazy połączone były z ćwiczeniami praktycznymi; uczniowie wzywali pomoc,  badali puls, sprawdzali oddech i robili uciski klatki piersiowej.

       Dzień wcześniej 30 listopada 2022 uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym – panem Bogusławem Chudym, podczas którego poznawali tajniki  tego zawodu. Podczas zajęć dzieci miały możliwość dowiedzieć się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy i w jaki sposób wezwać karetkę pogotowia. Ratownik uczył również, jak prawidłowo zabandażować rękę lub głowę, a także przy pomocy fantoma prezentował prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

     • Wyjazd do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie
      • Wyjazd do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie

      • Dnia 2.12.2022 r. uczniowie klas V, VI i VII odwiedzili Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.  Uczestnicy mieli okazję podziwiać tysiące wyjątkowych eksponatów oraz poznać od podstaw proces ich powstawania. Ogromną przyjemność sprawiło uczniom własnoręczne przyozdabianie bombek. Organizatorami wyjazdu były Małgorzata Forczek i Małgorzata Tyniec.

     • Ferie z Ekonomią
      • Ferie z Ekonomią

      • Nasza szkoła znalazła się w gronie 50 placówek z całej Polski, biorących udział w tegorocznej edycji projektu edukacji ekonomicznej ,,Ferie z ekonomią’’, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

       Celem projektu jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie zadań NBP i roli pieniądza.  

       W tracie zajęć prowadzonych w ferie zimowe, uczestnicy zdobędą wiedzę, m.in. z zakresu ekonomii i finansów, przyswoją podstawowe pojęcia ekonomiczne, dowiedzą się jak funkcjonuje prawdziwe przedsiębiorstwo i na czym polega patriotyzm gospodarczy. Młodzież ma również szansę wykształcić u siebie zdolności negocjacyjne, nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz poznać zasady tworzenia modelu biznesowego firmy. Zajęciom edukacyjnym towarzyszą gry i zabawy ekonomiczne, spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą, wizyta w placówce banku oraz warsztaty dotyczące pieniądza prowadzone przez pracowników Oddziałów Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. To ciekawy i angażujący sposób na przyswojenie przez młodzież wiedzy w atrakcyjnej, praktycznej formie. Koordynatorem projektu w szkole jest Małgorzata Tyniec.

        

       ***

        

       Pomysłodawcą i organizatorem projektu „Ferie z ekonomią” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

     • Te, co skaczą i fruwają. Nasze sukcesy
      • Te, co skaczą i fruwają. Nasze sukcesy

      • 28 XI 2022 w SCK w Mielcu odbyły się eliminacje rejonowe konkursu Literatura i dzieci. Te, co skaczą i fruwają to temat tegorocznej edycji. Jury spośród 60 konkursowych prezentacji wierszy i piosenek w kategorii -klas I-III  przyznało 5 nagród w kategorii recytacji, w tym 3 nagrody uczniom naszej szkoły: Marlenie Bieniek kl. I, Mateuszowi Maksoń kl. I (opiekun pani Grażyna Zalewska-Vizauer), Marcelinie Skórskiej kl. II (opiekun pani Renata Kotula). W kategorii klas IV-VI spośród 59 prezentacji nominacje w kategorii recytacji przyznano 5 uczestnikom, w tym Blance Czerkies kl. V (opiekun pani Małgorzata Wieczerzak). Uczniowie nagrodzeni będą reprezentować nasz region podczas etapu wojewódzkiego w Rzeszowie, który odbędzie się w dniach 13,14 XII 2022. Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki.

     • Ogólnopolski konkurs "Do hymnu"
      • Ogólnopolski konkurs "Do hymnu"

      • W czwartek 24 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się występ uczniów w ramach Ogólnopolskiego konkursu „Do hymnu”. Uczniowie wspólnie w jednym głosie wykonali hymn narodowy i dwie pieśni hymniczne: „Rota” i „Marsz Pierwszej Brygady”. Występ uczniów przygotowany był pod kierunkiem nauczycieli  Lucyny Maziarz i Barbary Ćwięki.  Jest to  ważny projekt w zakresie edukacji patriotycznej, nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że efektywnie integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i zainteresowanie historią Polski. Zmagania konkursowe obserwowała i nagrywała komisja konkursowa, której przewodniczył prof. dr hab.  Grzegorz Oliwa -  pracownik Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

     • Warsztaty malowania bombek
      • Warsztaty malowania bombek

      • Dnia 23.11.2022 przedszkolaki oraz uczniowie klas I- IV wzięli udział w warsztatach malowania bombek, które odbyły się w naszej szkole.

       Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem własnoręcznie przyozdobili bombki, które już w niedługim czasie będą mogły zawisnąć na choinkach.

       Organizacją warsztatów zajęła się Katarzyna Szeliga. Klasy III i IV wzięły udział w warsztatach w ramach projektu „Serce i rozum”.

     • BohaterON
      • BohaterON

      • W listopadzie uczniowie klas VI i VIII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego.

       Uczniowie klasy VI i VIII zapoznali się z materiałami dotyczącymi Powstania Warszawskiego. Na kolejnym etapie realizacji projektu przybliżyli sobie sylwetki Powstańców oraz przygotowali dla nich wirtualne kartki z wyrazami wdzięczności. Koordynatorem akcji w szkole była Małgorzata Tyniec.

     • Hymn naszych 'najmłodszych'
      • Hymn naszych 'najmłodszych'

      • 10 listopada nasze przedszkolaki  przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji  "Niepodległa do Hymnu”. Wszystkie grupy przedszkolne zgromadziły się punktualnie o 11.11, aby wspólnie uczcić rocznicę odzyskanie niepodległości. Nasi mali patrioci ubrani na galowo z radością i wielkim zaangażowaniem odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

       Zapraszamy do oglądania :)

     • Obchody Święta Niepodległości
      • Obchody Święta Niepodległości

      • „Wolności nie można tylko posiadać.

       Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć…”– Jan Paweł II

       Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęły się 8 listopada spotkaniem z panią Kingą Hałacińską, dziennikarką, wnuczką autora słów „Pierwszej Brygady”, Andrzeja Hałacińskiego, pułkownika wojska polskiego, poległego w Katyniu. Poznaliśmy losy Polaków, którzy musieli przejść ciężką drogę do niepodległości przez nieludzką ziemię, gdzie wielu zostało na wieczny spoczynek. Pamięć o nich jest naszą powinnością. Rozpoczęciem spotkania było przekazanie ognia niepodległości przed pomnikiem Papieża przez współorganizatorów spotkania Jednostkę Strzelecką 2.0.93 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu. W uroczystości wzięli udział: Andrzej Zemmel – dowódca  jednostki strzeleckiej,  przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Orzeł Biały – Strzelec, Romuald Rzeszutek z grupy rekonstrukcji historycznej Wojciecha Lisa, Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy, Patrycja Bednarska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym, przy której działa Centrum Pamięci gen. Sikorskiego, uczniowie najstarszych klas z terenu gminy wraz z nauczycielami. Spotkanie uświetniły występy uczniów Julii Świątek i Antoniego Maziarza. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy„Legiony” oraz przeszliśmy pod pomnik generała Sikorskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i przekazały ogień do Centrum Pamięci.

       10 listopada w szkole została zaprezentowana inscenizacja poświęcona wydarzeniom sprzed 104 lat i wartości wolności. Klasa VI pod okiem Małgorzaty Tyniec w szczególny sposób pomogła zebranym wczuć się w atmosferę obchodów Święta Niepodległości. Zwieńczeniem było ślubowanie nowych członków pocztu sztandarowego, którzy będą godnie reprezentować szkołę w uroczystościach religijno-patriotycznych.

        

     • Dzień postaci z bajek
      • Dzień postaci z bajek

      • Dnia 7 listopada 2022z okazji Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z Tuszowa wyruszyły w podróż do krainy bajek. W tym dniu spotkały się z Babą Jagą, która wyczarowała dla dzieci wiele zagadek i zadań. Przedszkolaki m.in. rozpoznawały bajki po rekwizycie i po przeczytaniu fragmentu książki, układały puzzle. Mogły zmienić się w Kopciuszka, który oddzielał fasolę od ziaren zboża. Na zakończenie odbył się pokaz mody postaci z bajek. Nad całością czuwała Królewna Śnieżka, która wraz z panią dyrektor Małgorzatą Wieczerzak wręczyła nagrody za udział w konkursie plastycznym: „Moja ulubiona postać z bajki”. Ten wyjątkowy dzień sprawił dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać.

     • Tydzień zdrowego soku
      • Tydzień zdrowego soku

      • W ostatnim tygodniu października odbyła się szkolna akcja prozdrowotna, a zarazem ekologiczna pt. Tydzień zdrowego soku. W ramach akcji zorganizowano dzień jabłka, pomarańczy, cytryny, ulubionego owocu, ulubionego warzywa. W tym czasie uczniowie klas I-III poznawali wartości zdrowotne i smakowe ulubionych owoców i warzyw, które przynosili w danym dniu do szkoły. W klasach degustowali własnoręcznie wykonany w sokowirówce i wyciskarce sok z jabłek, buraków, marchewki, pomarańczy i cytryny. Podczas rozmów o wartościach domowego soku pojawił się również aspekt ekonomiczny, związany z oszczędnością, bowiem uczniowie przeliczali cenę owoców i ilość otrzymanego z nich soku, porównując z ceną 1 litra soku kupionego w sklepie. Akcja zakończyła się zgodnym wnioskiem klas, że sok domowy jest bardzo smaczny, tańszy od kupionego i oczywiście bardzo zdrowy.