• Aktualności

     • Gminny Konkurs Recytatorski „Śladami Marii Konopnickiej”
      • Gminny Konkurs Recytatorski „Śladami Marii Konopnickiej”

      • W związku  ustanowionym przez Sejm rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej , w piątek 28 października w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Tuszowie Narodowym odbył się Gminny Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości słynnej poetki ph. „Śladami Marii Konopnickiej”. Organizacją konkursu zajęły  się: Lucyna Maziarz, Cynthia Krzysztoforska i Katarzyna Szeliga. Zgodnie z regulaminem uczniowie klas I-III prezentowali utwory poetyckie w następujących kategoriach: klasy pierwsze, klasy drugie i klasy trzecie. W konkursie wzięło udział 22 uczestników ze szkół z terenu gminy Tuszów Narodowy. Konkurs rozpoczęli główni bohaterowie baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” – Koszałek Opałek i sierotka Marysia, którzy przybliżyli postać Marii Konopnickiej. Po tej dawce informacji rozpoczęły się zmagania konkursowe. Jury w składzie: pani Karolina Dulik – polonistka i pracownica Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym i pani Magdalena Maziarz – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

       Kategoria klas I

       Nagroda
        Marlena Bieniek  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym
       opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Wyróżnienia:
       Mateusz Maksoń z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Nikola Rączka  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym opiekun: Grażyna Zalewska – Vizauer

       Amelia Kołek z Zespołu Szkół w Jaślanach
       opiekun: Maria Dedo

        Kategoria klas II

       Nagroda
       Dorota Guła z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Tuszowie Narodowym opiekun: Renata Kotula

       Wyróżnienia
       Zuzanna Sikora z Zespołu Szkół w Maliniu
       opiekun: Anna Jachowicz

       Zuzanna Trela  z Zespołu Szkół w Jaślanach
       opiekun: Jadwiga Kopacz

       Marcelina Skórska  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Tuszowie Narodowym
       opiekun: Renata Kotula

        

       Kategoria klas III

       Nagroda
       Maja Łanucha z Zespołu Szkół w Maliniu
       opiekun: Maria Jamróz

       Wyróżnienia
       Wiktoria Borajska  ze Szkoły Podstawowej w Czajkowej
       opiekun: Elżbieta Konefał

       Oliwia Chruściel  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym
       opiekun: Lucyna Maziarz

       Julia Pszczoła ze Szkoły Podstawowej w Borkach Nizińskich
       opiekun: Elżbieta Cygan

        

       Spośród wszystkich uczestników konkursu ostała rozlosowana nagroda specjalna Koszałka Opałka. Nagrodę tę otrzymała Dorotka Guła z klasy II z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie oraz nauczycielom za przygotowanie. Sponsorem nagród była firma „Dobry Stolarz” z terenu gminy Tuszów Narodowy.

     • Ślubowali uroczyście
      • Ślubowali uroczyście

      • 13 X 2022 pierwszoklasiści zaprezentowali swoje dotychczasowe umiejętności edukacyjne i sceniczne  przed  zaproszonymi gośćmi, dyrekcją, nauczycielami, uczniami klasy II i III i rodzicami. Prezentacja odbyła się na okoliczność pasowania na ucznia. Wśród zaproszonych gości na uroczystości była pani Magdalena Różycka reprezentująca Nadleśnictwo Mielec oraz pani prezes GS Tuszów Narodowy. Uczniowie klasy I ślubowali uroczyście pracować i zachowywać się najlepiej, jak potrafią. Złożyli obietnicę szacunku drugiego człowieka, tradycji i przyrody. Po wyjątkowo ciekawej  prezentacji i złożonym ślubowaniu, pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na prawdziwego ucznia SP w Tuszowie Narodowym. Prezenty od zaproszonych gości, rodziców i kolegów z klasy II i III dopełniły radością ten wyjątkowy dzień. Ostatnim punktem uroczystości było tradycyjne posadzenie sadzonek na placu szkolnym. Pod fachowym okiem leśnika - pani Magdaleny Różyckiej dzieci i rodzice wsadzili sosnę syberyjską oraz sadzonkę dęba, którą podarowało nadleśnictwo.

     • Warsztaty rytmiczne
      • Warsztaty rytmiczne

      • 7 października 2022 r.  w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie. Odwiedził nas wybitny gwinejski muzyk i artysta Gaspard Conde ze swoim towarzyszem Lwem Bartkiem. Poprowadził on dla uczniów bardzo ciekawe warsztaty bębniarskie i opowiedział o kontynencie z którego pochodzi – Afryce. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, próbowały gry na bębnach afrykańskich typu djembe i dun dun. Uczniowie chętnie śpiewali i tańczyli razem z Gaspardem. To był wspaniale spędzony czas.

     • Wycieczka do Wieliczki
      • Wycieczka do Wieliczki

      • 4 października 2022r. uczniowie klasy III i IV wraz z wychowawcami Lucyną Maziarz, Barbarą Ćwięką, Cynthią Krzysztoforską i Katarzyną Szeligą wzięli udział w wycieczce szkolnej do Wieliczki. Wyruszyli trasą „Śladami Legend” i poznawali historię kopalni soli. Dzieci pokonały blisko 700  schodów i przeszły pod ziemią 2,5 km. Mimo zmęczenia humor dopisywał wszystkim, szczególnie podczas spotkania ze Skarbnikiem Kopalni. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

     • Pobyt na Ranczo Alpaka
      • Pobyt na Ranczo Alpaka

      • Malutki kangurek, miniaturowa krowa, różne odmiany kóz i owiec, wielbłądy, oczywiście  łagodne milutkie alpaki i wiele innych zwierzątek zobaczyły dzieci podczas pobytu na ranczo. Karmienie i spacer wśród zwierząt to jedna z wielu atrakcji. Udział w warsztatach rękodzielniczych samodzielnego wykonania alpaki, zabawy muzyczne z animatorem  i ognisko połączone z pieczeniem kiełbaski to główne atrakcje, jakie przeżyli uczniowie klasy I i II, będąc na wycieczce w Ranczo Alpaki w Woli Baranowskiej. Wrażenia i pozytywne emocje widoczne są zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia.

     • Otwarcie i poświęcenie kompleksu boisk
      • Otwarcie i poświęcenie kompleksu boisk

      • 19 września 2022 r. był dniem upamiętnienia wydarzeń historycznych, ważnych dla naszej ojczyzny. 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa spowodowana napaścią Niemiec hitlerowskich na Polskę. 17 września nastąpiła agresja sowiecka na wschodnie tereny naszego kraju, czego skutkiem był tzw. IV rozbiór Polski. Uczestnicy uroczystości związanej z otwarciem i poświęceniem kompleksu sportowego przy szkole złożyli kwiaty przed pomnikiem generała Sikorskiego, męża stanu, który 28 września 1939 roku stanął na czele Rządu Jedności i Obrony Narodowej na Emigracji i równocześnie został powołany na Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych odbudowywanych na terenach sojuszniczej Francji, a później Wielkiej Brytanii. Z naszej strony jest to wyraz hołdu i wdzięczności dla generała – naszego rodaka oraz wszystkich żołnierzy, którzy w kampanii wrześniowej walczyli o wolną Polskę. Wydarzenia września 1939 r. zadecydowały o przyszłości Rzeczpospolitej na kolejnych 50 lat. Przez ten okres począwszy od zakończenia wojny w 1945 r. do pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych nasza ojczyzna znajdowała się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Dziś jesteśmy szczęśliwi, że możemy cieszyć się wolnością, korzystać z licznych dóbr, do których należy nowo oddany kompleks sportowy sfinansowany przez Ministerstwo Sportu i gminę w kwotach po około 600 tys zł. (604 423 zł z Ministerstwa Sportu). Jego poświęcenia dokonał proboszcz tuszowskiej parafii ks. Wiesław Konior, który po modlitwie życzył wszystkim korzystającym z boisk zdrowia i sił do wysiłku fizycznego.

       W obecności Andrzeja Głaza, wójta gminy i wielkiego przyjaciela młodzieży, Sekretarz Renaty Paterak, dyrektorów szkół i instytucji, radnych na czele z przewodniczącym Waldemarem Maziarzem, sołtysów, rodziców i społeczności szkolnej można było jeszcze intensywniej przeżywać ważne wydarzenia o charakterze historyczno – sportowym. W swoim wystąpieniu wójt gminy zwrócił szczególną uwagę na rolę aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka. W stronę radnych i sołtysów skierował słowa podziękowania za wsparcie i dobre decyzje. Zaznaczył także, że rozbudowa boisk była możliwa dzięki życzliwości księdza proboszcza oraz zaangażowaniu europosła Tomasza Poręby i wiceministra sportu Jacka Osucha. Życzył młodzieży aktywności fizycznej.

       Po wystąpieniach młodzież zaprezentowała widowisko muzyczno – sportowe. Na koniec podziękowała za boiska i nowe koszulki sportowe, w których będzie reprezentować szkołę i gminę podczas różnych zawodów.

     • Narodowe czytanie
      • Narodowe czytanie

      • Jak co roku nasza społeczność przyłączyła się do inicjatywy „Narodowe Czytanie”. To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od początku trwania tego czytelniczego przedsięwzięcia patronuje jej para prezydencka, która każdego roku uczestniczy w prezentacji wybranych fragmentów tekstów.

       W naszej szkole akcja została przeprowadzona 6 września. Pani dyrektor wprowadziła zebranych w tematykę spotkania, przypomniała historię związana z narodowym czytaniem oraz ważną rolę, jaką w dziejach naszego narodu odegrały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza- lektura tegorocznego spotkania. Następnie uczniowie przygotowani przez panie Barbarę Ćwiękę i Lucynę Maziarz zaprezentowali teksty: „Powrót taty”, „Panią Twardowską” i „Romantyczność”. Recytacjom towarzyszyły muzyczne wersje tekstów wraz z pokazem tanecznym.

       Wspólne czytanie zakończono zaproszeniem do udziału w akcji w kolejnym roku, kiedy to będą prezentowane fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      • 1 września 2022 r. we wszystkich szkołach zabrzmiał pierwszy dzwonek. W zespole Szkolno – Przedszkolnym w Tuszowie Narodowym powitano nowy rok szkolny w szczególny sposób. Po Mszy Świętej w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Po oficjalnej części z udziałem pocztu sztandarowego zebranych powitała dyrektor szkoły Małgorzata Wieczerzak, przypominając o podwójnej okazji spotkania: powitaniu nowego roku szkolnego oraz kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klasy V wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali montaż słowno-muzyczny nawiązujący do obu wydarzeń. Dyrekcja powitała wszystkich uczniów, a szczególnie ciepło zwróciła się do pierwszoklasistów oraz nowych uczniów, którzy dołączyli do tuszowskiej społeczności. Następnie zaprezentowała kadrę i przypomniała podstawowe zasady organizacyjne. Zakończeniem pierwszego dnia w szkole było spotkanie z wychowawcami klas: I- p. Grażyna Zalewska-Vizauer, II – p. Renata Kotula, III – p. Lucyna Maziarz, IV- p. Barbara Ćwięka – Występek, V- p. Małgorzata Forczek, VI- p. Małgorzata Tyniec, VII- p. Stanisław Pelic, VIII – p. Monika Rzeźnik.

       Do dyspozycji uczniów został oddany nowy kompleks sportowy. Uroczyste otwarcie zostało zaplanowane na 19 września.

       Przedszkole od 1 września pracuje w pełnym wymiarze. Nie ma miejsc wolnych.

       Wszystkim wychowanko, uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi oraz rodzicom życzymy zdrowia i jak najwięcej powodów do radości.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego
      • Rozpoczęcie roku szkolnego

      •  

       Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września 2022r. o godz. 9.00 Msza Święta w Kościele MBWW w Tuszowie Narodowym, następnie przemarsz do sali gimnastycznej.

       Przedszkole od 1 września pracuje w pełnym wymiarze.

       Dojazdy 1 września: 8.40 Grochowe Chruściele, Grochowe Trześń, 8.45 Grochowe szkoła. Zapraszamy.

        

     • Zakończenie roku szkolnego
      • Zakończenie roku szkolnego

      • 24 czerwca 2022 roku podsumowaliśmy rok szkolny 2021/2022. Uroczystość  rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną. Absolwentów szkoły pożegnaliśmy w czwartkowe popołudnie. Podczas spotkań w szkole były podziękowania, wzruszenie i radość. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dr Barbara Wolny- Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie, Renata Paterak – Sekretarz Gminy Tuszów Narodowy, Katarzyna Winiarz – Przewodnicząca Rady Rodziców. Dyrektor szkoły powitała gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Po części artystycznej odbyło się wręczenie dyplomów za szczególne osiągnięcia naukowe, konkursy i frekwencję.

       Wśród wyróżnionych znaleźli się:

       Kl. IV

       Julia Świątek

       Zuzanna Tarapata

       Blanka Czerkies

       Krystian Kiełb

       Dominika Pszeniczna

       Klara Miłek

       Tymoteusz Drzymała

       Karolina Gunia

       Milena Łącz

       Karolina Nowak

       Karolina Popiołek

       Kl. V

       Michał Tyniec

       Szymon Maksoń

       Aleksander Kolin

       Zuzanna Urbańczyk

       Nadia Babula

       Jakub Krzysztoforski

       Kl. VI

       Aleksandra Kasprzak

       Michał Kasprzak

       Gabriela Król

       Michał Babula

       Kl. VII

       Sebastian Ochalik

       Paweł Radek

       Magdalena Pszeniczna

       Kl. VIII

       Oliwia Harpula

       Julia Gaj

       Monika Król

       Magdalena Wąsik

        

       Stuprocentowa frekwencja:

       Izabela Wróbel

       Liliana Czerkies

       Lena Lasek

       Blanka Czerkies

       Zuzanna Urbańczyk

       Emilia Kardyś

       Wiktor Pazdro

       Hubert Hejnas

       Ważnym punktem uroczystości były podziękowania za wszelką pomoc udzielną w czasie mijającego roku szkolnego. Szczególne wzruszenie towarzyszyło pożegnaniu pani Grażyny Kusek, nauczycielki odchodzącej na emeryturę. Pani Grażynka to zasłużony wieloletni pracownik szkół na terenie gminy Tuszów Narodowy. W tym czasie dała się poznać jako kompetentny dyrektor, mądry i wyrozumiały nauczyciel, wychowawca wskazujący wartości, a także koleżanka, ze zdaniem której liczyliśmy się w codziennej pracy. W każdej sferze swojej aktywności zawodowej prezentowała się jako osoba rzetelna, obowiązkowa, niezawodna, koleżeńska, serdeczna, skrupulatna, sumienna, czyli w pełni profesjonalistka, a nade wszystko wielka przyjaciółka młodzieży.

       Niechaj długie lata w zdrowiu pozwolą Pani Grażynce przeżyć wiele doskonałych chwil w gronie najbliższych, na rozwijaniu pasji, a radość z najdrobniejszych przyjemności rozjaśnia każdy dzień.

       Każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do podniesienia jakości pracy naszej szkoły składamy najserdeczniejsze podziękowania.

       Absolwentom życzymy sukcesów, samych mądrych wyborów, wszystkim udanych i zdrowych wakacji.

     • Ogólnopolski sukces małych finansistów
      • Ogólnopolski sukces małych finansistów

      • Klasa III a zdobyła II nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym Misja kieszonkowe. Na sukces zapracowała cała grupa, ponieważ zadanie konkursowe polegało na wykonaniu jednej wspólnej pracy nt, na co przeznaczę własne oszczędności, czy warto oszczędzać nawet drobne kwoty. Odpowiedzią były rysunki i hasła zebrane  w jedną wspólną kieszeń. Konkurs ogłoszony został przez BNP Paribas Bank Polska, który jest także fundatorem nagród.

     • Pasowanie na przedszkolaka
      • Pasowanie na przedszkolaka

      • 8 czerwca w naszym przedszkolu odbyły się dwie uroczystości: Pasowanie na przedszkolaka oraz akademia z okazji Dnia Mamy i Taty. Bohaterami były dzieci z grupy 3 i 4- latków. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny: pięknie recytowały wiersze, tańczyły
       i śpiewały piosenki.

       33 dzieci zostało uroczyście włączonych do grona przedszkolaków poprzez złożenie ślubowania i pasowanie zaczarowaną kredką, którego dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Wieczerzak.

       Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplom oraz upominki.

       Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane piernikowe serca.

     • Mały Finansista
      • Mały Finansista

      • odsumowanie konkursu Mały Finansista zrealizowanego w ramach programu mFundacji, realizowanego w naszej szkole pod koordynacją Grażyny Zalewskiej-Vizauer.

       W ramach realizacji programu mFundacji „Mali finansiści ludźmi sukcesu w przyszłości” będącego innowacją dydaktyczną nasza szkoła zorganizowała gminny konkurs ph. „Mały finansista” dla wszystkich uczestników projektu ze szkół biorących w nim udział. Uczniowie zdobyli nagrody ufundowane przez fundację mBanku.

        

       Nagrody odebrali:

       1. Wiktoria Piechota z SP w Czajkowej
       2. Szymon Gołojuch z ZS w Maliniu
       3. Piotr Mikosz z ZSP w Tuszowie Narodowym

       Wyróżnieni:

       Patryk Książek z SP w Czajkowej

       Karol Dudzik z SP w Czajkowej

       Helena Kozłowska z Malinia

       Julia Maksoń z SP w Maliniu

       Jakub Kielek z ZSP w Tuszowie Narodowym

       Mikołaj Szymański z ZSP w Tuszowie Narodowym

     • Słowik wiosny
      • Słowik wiosny

      • 9 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyło się święto ekologiczno-artystyczne. Tradycyjnie gościliśmy artystów ze szkół naszej gminy na festiwalu piosenki „Słowik wiosny”. Wśród zaproszonych gości byli dr Barbara Wolny-Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie, Hubert Sobiczewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, Andrzej Głaz – Wójt Gminy Tuszów Narodowy, Małgorzata Janeczek – Prezes GS Tuszów Narodowy, Katarzyna Kasprzak – Prezes Stowarzyszenia Oświatowo-Wychowawczego „Ojcowizna” w Tuszowie Narodowym, zwycięzcy Regionalnego Konkursu Plastycznego ph. „Gdzie ukrywa się zdrowie”. 

       Bohaterami dnia byli uczestnicy festiwalu z terenu naszej gminy. W komisji konkursowej zasiedli: Karolina Janocha i Magdalena Maziarz – nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu oraz Grzegorz Gazda reprezentujący Nadleśnictwo Mielec. Pan Grzegorz zgodnie z wieloletnim zwyczajem otworzył i zakończył festiwal symbolicznymi hejnałami na rogu myśliwskim. 

       Wyniki festiwalu:

       Nagrodzeni: Maja Jamrozy z ZSP w Tuszowie Narodowym, Nikola Rzeźnik z ZS w Jaślanach, Karina Konefał z SP w Borkach Nizińskich, Magdalena Bukowska z ZS w Maliniu, Wiktoria Piechota z SP w Czajkowej

       Wyróżnieni: Katarzyna Kukulska – SP w Borkach Nizińskich, Anglika Hyjek – Zs w Jaślanach, Liliana Czerkies – ZSP w Tuszowie Narodowym, Milena Arabasz – ZS w Maliniu 

       Podczas festiwalu wręczono także nagrody i wyróżnienia w Regionalnym Konkursie Plastycznym ph. „Gdzie ukrywa się zdrowie”.

       Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursów, a szczególnie sponsorom, którymi byli: Gmina Tuszów Narodowy, Nadleśnictwo Mielec, GS Tuszów Narodowy.

     • Ogólnopolskie wyróżnienie za ekologię
      • Ogólnopolskie wyróżnienie za ekologię

      • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zdobyła  wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie  edukacyjnym Velvet. Piątka dla Natury za ekoprojekt grantowy Sosnowe arboretrum czystego powietrza. Doceniono nas za pomysłowość w promowaniu postaw proekologicznych wśród uczniów i za aktywność w kierunku zmian najbliższego otoczenia na lepsze. W ramach wyróżnienia otrzymaliśmy nagrodę rzeczową - paletę papieru toaletowego firmy Velvet o wartości 2000 zł.

     • Sandomierskie atrakcje
      • Sandomierskie atrakcje

      • 02 czerwca klasa I i III a wycieczkę po  Sandomierzu rozpoczęła od wędrówki podziemną trasą turystyczną, poznając legendy o super bohaterkach miasta-Królowej Jadwidze i Halinie Krępiance. Nie mniej emocjonujące było spotkanie z rycerzem w zbrojowni miasta. Będąc w rynku mali turyści wstąpili do nowo otwartej atrakcji turystycznej- Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa Czary na Pary. W każdym zakątku akademii były  coraz to ciekawsze dla zmysłów atrakcje. Miejsce warte wizyty dzieci i nie tylko. Dopełnieniem atrakcji był spacer po rynku i zakupy pamiątek w urokliwych kramach. W drodze powrotnej  uczniowie zwiedzili  park zamkowy  w Baranowie Sandomierskim i skorzystali z atrakcyjnego placu zabaw. Z wycieczki wrócili zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń.